USA przekonują Szwecję do sprzeciwu wobec Nord Stream 2

25 sierpnia 2016, 07:32 Alert

Podczas dzisiejszej wizyty w Szwecji, wiceprezydent USA, Joe Biden spotka się z premierem tego kraju Stefanem Löfvenem. Jednym z głównych tematów rozmów, jak sygnalizuje amerykańska administracja będzie przyszłość gazociągu Nord Stream 2 oraz zagrożenia dla Europy, jakie ta inwestycja ze sobą niesie. Szwedzki rząd dotychczas ostrożnie podchodził do oceny tej inwestycji, podkreślając konieczność stosowania prawa Unii Europejskiej w zakresie realizacji inwestycji.

Nord Stream AG

Wiceprezydent USA Joe Biden podczas swojej podróży do Europy odwiedzi (25.08.2016) Szwecję. Podczas rozmowy z premierem tego kraju, Stefanem Löfvenem, poruszone będą tematy dotyczące bezpieczeństwa, imigrantów oraz współpracy po obu stronach Atlantyku. Jak podaje szwedzki dziennik Svenska Dagbladet, USA są „głęboko zaniepokojone” realizacją projektu gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. Podczas rozmowy Joe Bidena z premierem Löfvenem w Sztokholmie jednym z głównych tematów będzie bezpieczeństwo energetyczne. Amerykanie mogą nakłaniać Szwedów do podjęcia działań uniemożliwiających realizację tego projektu przechodzącego w pobliżu szwedzkiej wysypy Gotlandia.

Szwecja zacieśnia więzi z USA

Kontakty między Szwecją a USA są bardziej intensywne, od kiedy administracja Obamy wkracza na ostatnią prostą przed wyborami prezydenckimi w listopadzie. Na początku tego roku Stefan Löfven przebywał w USA z oficjalną wizytą. Minister Obrony Szwecji Peter Hultqvist podpisał dokument o współpracy obronnej z USA, a szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström spotyka się regularnie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Częstym wątkiem spotkań było zwiększanie obrony i bezpieczeństwa na wypadek agresji ze strony Rosji. Po spotkaniu w Białym Domu USA i Szwecja złożyły wspólne oświadczenie, w którym wyrażono zaniepokojenie „zwiększoną obecnością wojskową Rosji w regionie Morza Bałtyckiego”. Podkreślono także, że Rosją próbuje „destabilizować Ukrainę” i dopuściła się nielegalnej aneksji Krymu.

„Nord Stream 2 to powrót do Zimniej Wojny”

Przed spotkaniem Biden – Löfven Biały Dom poinformował również, że jednym z tematów dzisiejszych rozmów będzie także bezpieczeństwo energetyczne. Amos Hochstein, specjalny wysłannik ds. energetycznych amerykańskiego departamentu stanu USA mówił wielokrotnie, że realizowany przez Rosję i Niemcy gazociąg Nord Stream 2 to powrót do Zimnej Wojny, a inwestycja budzi „głębokie zaniepokojenie”, ponieważ zwiększy zależność Europy od Rosji. Innym elementem jest fakt, że rosyjski gigant gazowy Gazprom obecnie realizuje projekt samodzielnie. Po zastrzeżeniach złożonych przez polski urząd antymonopolowy, zachodnie koncerny wycofały się z konsorcjum, które miało realizować inwestycję. Firmy te są jednak cały czas zainteresowane realizacją tego projektu.

„Szwecja pod presją”

Jak pisze szwedzki dziennik, Stefan Löfven może dzisiaj znaleźć się pod presją ze strony USA, które będą zabiegać, aby Sztokholm sprzeciwił się realizacji tej inwestycji. Dziennik podkreśla jednak, że nic nie wskazuje, aby szwedzki rząd chciał działać aktywnie w celu zatrzymania Nord Stream 2. Sztokholm podkreśla, że konieczne w tym względzie jest stanowisko Komisji Europejskiej oraz przestrzeganie prawa Unii Europejskiej. Szwedzka gazeta przypomina, że minister współpracy międzynarodowej Isabel Levin, przemawiając w Riksdagu, podkreśliła, że Szwecję obowiązuje międzynarodowe prawo o układaniu podmorskich kabli lub rurociągów, zgodnie z którym opcje rządu są ograniczone wyłącznie do względów środowiskowych. Jesienią konsorcjum Nord Stream 2 AG zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami ma złożyć wniosek do szwedzkiej agencji środowiska o zgodę na położenie dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream 2, mającego przechodzić przez wody terytorialne Szwecji. Kluczowe może okazać się także stanowisko Gotlandii, w pobliżu której ma przebiegać wspominany gazociąg. Minister spraw zagranicznych Margot Wallström z kolei, w odniesieniu do samorządu, podkreśliła, że władze lokalne mają prawo same decydować, czy chcą przyjmować zagraniczne inwestycje w zakresie infrastruktury komunalnej. Przypomnijmy, że w porcie Slite na Gotlandii, Nord Stream 2 AG planuje zorganizowanie magazynu na rury oraz sprzętu niezbędnego do realizacji inwestycji.

Svenska Dagbladet/Bartłomiej Sawicki