Prezydenci USA i Chin spotkają się, by zakończyć wojnę celną

1 lutego 2019, 07:15 Alert
Trump Xi Pekin
Prezydenci USA i Chin z małżonkami w Pekinie. Fot. Biały Dom

Po zakończeniu dwudniowych negocjacjach USA-Chiny prezydent Donald Trump zapowiada spotkanie z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinping, które ma doprowadzić do podpisania układu kończącego wojnę celną między tymi państwami.

Wall Street Journal donosi, że spotkanie mogłoby się odbyć na wyspie Hainan pod koniec lutego przy okazji spotkania Trumpa z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Jednak doradcy prezydenta USA, z którymi rozmawiał dziennik ostrzegają, że takie rozwiązanie zwiększy presję na Amerykanów, aby ogłosili zawarcie porozumienia. W innym wypadku dojdzie do afrontu dyplomatycznego na ziemi chińskiej.

Od sukcesu rozmów będzie zależeć los nowych taryf celnych, których wprowadzenie ma nastąpić 1 marca w razie braku porozumienia USA-Chiny. Chodzi po podwyżkę taryf na chińskie dobra warte 200 mld dolarów z 10 do 25 procent. Rozmowy ustaną na czas chińskiego Nowego Roku w przyszłym tygodniu.

Amerykanie oczekują od Chińczyków zmniejszenia protekcjonizmu i wpuszczenia firm amerykańskich na rynek, a także gwarancji zapewniających bezpieczeństwo ich własności intelektualnej.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik