Rozmowy USA-Chiny bez przełomu

10 stycznia 2019, 07:15

Zakończyły się trzydniowe negocjacje USA z Chinami na temat układu, który pozwoli Amerykanom odstąpić od planu zaostrzenia reżimu celnego na produkty z Państwa Środka.

fot. Flickr

USA informują, że Chiny zgodziły się na zakup większej ilości produktów rolniczych, surowców i innych towarów wytworzonych w Stanach. Chiny podają, że rozmowy były „dogłębne”, pozwoliwszy stworzyć fundament do rozwiązania problemu.

Rozmówcy Bloomberga przekonują, że strony zbliżyły się w sprawie rolnictwa i energetyki, ale nadal są podzielone w trudniejszych zagadnieniach, na przykład dotyczących reform strukturalnych w Państwie Środka. Chińczycy ustąpili już Amerykanom, ograniczając taryfy na samochody z USA i proponując szkic ustawy blokującej wymuszony transfer technologii do Chin. Pekin wrócił także do kupna amerykańskiej soi.

Rozmowy ekspertów w Pekinie były następstwem spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Xi Jinpinga z pierwszego grudnia 2018 roku. Pozytywny sygnał z negocjacji został odnotowany na giełdzie amerykańskiej. Indeks S&P 500 wzrósł czwarty dzień z rzędu do poziomu najwyższego od miesiąca. Tymczasem widmo wojny handlowej i spowolnienia gospodarczego pogarsza wyniki parkietów. Rozstrzygnięcie sporu USA-Chiny będzie miało znaczenie dla cen ropy, LNG, miedzi i innych surowców, a także dla rozwoju ich rynków na skalę globalną.

Następnym etapem rozmów ma być przyjęcie ustaleń, które będą – zgodnie z wolą USA – możliwe do wdrożenia i weryfikacji. Liczą na otwarcie rynku chińskiego regulowanego przez Partię Komunistyczną. Trump i Xi dali czas do 1 marca na ustalenie układu, który pozwoli uniknąć zaostrzenia reżimu taryfowego przez USA. Od czerwca 2018 roku USA i Chiny obłożyły się wzajemnie taryfami celnymi, których skumulowana wartość jest szacowana na 360 mld dolarów.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik