Politico: Exxon lobbował przeciwko sankcjom

19 grudnia 2016, 12:30 Alert
rextillerson
Rex W.Tillerson / fot. Wikimedia Commons

Jak informuje portal Politico, amerykański koncern Exxon Mobil skutecznie lobbował przeciwko ustawie, która znacznie utrudniałaby zniesienie sankcji przez administrację kolejnego prezydenta USA. Exxon Mobil liczy na to, że kolejny amerykański prezydent, Donald Trump zniesie obowiązujące restrykcje i tym samym amerykański koncern będzie mógł wrócić do Rosji – czytamy w Politico.

Działania firm, które chcą wrócić do prowadzenia biznesu w Rosji może uskutecznić kandydat na sekretarza stanu w administracji przyszłego prezydenta Donalda Trumpa, ustępujący prezes Exxon Mobil Rex Tillerson.

Zgodnie z proponowaną przez administrację ustępującego prezydenta Baracka Obamy ustawą, sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu miałyby zostać przedłużone o kolejne 5 lat. Senat jednak zrezygnował z proponowanego prawa, co ułatwi Trumpowi ewentualną decyzję o zniesieniu sankcji, jeśli zdecyduje się na taki ruch.

Sankcje nałożone na Rosję przez USA i Unię Europejską w 2014 roku za nielegalną aneksję Krymu zmusiły Exxon Mobil do wycofania się z prac wiertniczych w rosyjskiej Arktyce co kosztowało go według wyliczeń jego analityków ok. 1 mld dolarów.

Jak wynika z informacji portalu Politico, Exxon lobbował także w senackiej komisji spraw zagranicznych za zniesieniem sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę. Interwencja koncernu przeciwko projektowi ustawy sankcji może zwiększyć obawy wśród senatorów – w tym Republikanów: Johna McCaina, Lindsey Graham i Marco Rubio, którzy uważają, że związki Putina i Tillersona są zbyt bliskie. Opowiadają się oni przeciwko kandydaturze ustępującego prezesa Exxona na stanowisko sekretarza stanu USA.

Przypomnimy, że Rosnieft prowadzony przez Igora Sieczina, zawarł intratny kontrakt o współpracy z Exxon Mobil w 2011 roku. Wówczas umowę podpisali Tillerson oraz prezydent Rosji, Władimir Putin.

W przesłanym oświadczeniu, rzecznik Exxon Alan Jeffers powiedział, że firma „zebrała i przekazała informacje” na temat swojej działalności w Rosji i na Ukrainie. – Nasze kontakty lobbingowe były zgłaszane zgodnie z wymaganiami w Kongresie, głównie w pierwszej połowie 2014 roku, kiedy sankcje na Rosję zostały po raz pierwszy nałożone – podkreślił.

Politico