AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.Wykop

USA i Niemcy chcą zatrzymać Nord Stream 2 w razie agresji Rosji, a Ukraina ostrzega, że on ją uprawdopodabnia

Annalena Baerbock i Antony Blinken. Fot. MSZ Niemiec

Annalena Baerbock i Antony Blinken. Fot. MSZ Niemiec

Podsekretarz stanu USA Viktoria Nuland zapewniła, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Unia Europejska zablokują dostawy przez gazociąg Nord Stream 2 i już teraz podjęły działania na rzecz opóźnienia ich rozpoczęcia. Ukraińcy ostrzegają, że uruchomienie Nord Stream 2 zwiększy a nie zmniejszy ryzyko nowej agresji Rosji.

– Pracujemy obecnie ze stroną niemiecką i Unią Europejską na rzecz spowolnienia prac nad uruchomieniem tego gazociągu. Obecny rząd niemiecki podjął znaczące kroki w tym kierunku. Ten kierunek jest dodatkowo podkreślony przez zobowiązania, które podjęliśmy z poprzednim rządem odnośnie do tego, co stanie się z Nord Stream 2, to znaczy, że jego praca zostanie zawieszona, jeśli Rosja odwoła się do agresji na Ukrainie – powiedziała Nuland cytowana przez służby prasowe Białego Domu.

Rzecznik Białego Domu Ned Price przyznał, że USA i Niemcy zobowiązały się w lipcu 2021 roku do podjęcia stanowczych kroków w razie nowej agresji Rosji na Ukrainę. Dziennikarze zarzucili mu, że to nieostra deklaracja. – Myślę, że jest to celowy zabieg – powiedział Price. – Jednakże minister spraw zagranicznych Niemiec wydała naprawdę stanowcze stanowisko o tym, co nowa agresja Rosji w postaci inwazji na Ukrainę oznaczałaby dla Nord Stream 2.

– Gaz nie płynie jeszcze przez Nord Stream 2 i słyszeli państwo różne deklaracje, także te płynące z ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec o tym, że doprowadzenie tego gazociągu do użytku zostanie podważone, jeżeli Rosjanie ruszyliby z inwazją na Ukrainie – zapewnił Price. W lipcu Amerykanie i Niemcy zapewniali, że nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2 pojawią się, jeśli Rosja użyje gazu jako broni, o co jest oskarżana od czasu wybuchu kryzysu energetycznego.

Republikanie planują doprowadzić do głosowania Senatu USA w sprawie projektu nowych sankcji PEEISA przygotowanego przez Teda Cruza, który zobowiązał część Demokratów do głosowania za nim w zamian za zgodę na część nominacji ambasadorskich administracji Joe Bidena. Jednakże media amerykańskie donoszą, że Biały Dom lobbuje za tym, by zniwelować większość senacką niezbędną do przyjęcia tego dokumentu w obawie o utrudnienie współpracy z Niemcami, w których uderzyłyby sankcje przeciwko podmiotom zaangażowanym w Nord Stream 2. Te byłyby niemożliwe do zatrzymania przez prezydenta Bidena, jeżeli w Senacie zgromadzona byłaby większość zdolna do odrzucenia jego weta. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć do końca tygodnia.

Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy skierowali do USA list otwarty na łamach think tanku Atlantic Council, w którym namawiają do poparcia ustawy o nowych sankcjach wobec Nord Stream 2. – Wierzymy, że zielone światło dla Nord Stream 2 w maju 2021 roku mogło być jednym z kluczowych czynników uruchamiających obecny kryzys i należy cofnąć tę decyzję. Obecnie ukraiński system przesyłowy gazu jest niezbędny do dostarczenia gazu rosyjskiego na rynek europejski. Od czasu rozpoczęcia agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie w 2014 roku potrzeba utrzymania tego przesyłu była krytycznym czynnikiem powstrzymującym eskalację agresji – tłumaczą. – Jednakże Kreml pracował przez wiele lat, by zmniejszyć swą zależność z pomocą projektów Nord Stream 1, Turkish Stream, Blue Stream. Jeżeli Nord Stream 2 ruszy do pracy, usunie wartość odstraszającą systemu przesyłowego gazu na Ukrainie i pozwoli Putinowi rozwinąć atak na nasz kraj – dodają.

Biały Dom/Atlantic Council/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X