USA i UE zbadają zgodność prywatyzacji Rosnieftu z sankcjami

14 grudnia 2016, 07:15 Alert

Po administracji USA także Komisja Europejska deklaruje, że zbada zgodność prywatyzacji Rosnieftu na korzyść Glencore i Katarskiego Funduszu Inwestycyjnego z sankcjami wprowadzonymi przeciwko Rosji za nielegalną aneksję Krymu.

Komisja poinformowała 13 grudnia, że analizuje transakcję zakupu 19,5 procent akcji objętego sankcjami unijnymi Rosnieftu przez Glencore i katarski fundusz. To samo zapowiedział departament skarbu USA.

fot. Rosnieft

Rosnieft jest objęty sankcjami od lipca 2014 w związku z nielegalną aneksją Krymu należącego do Ukrainy przez Rosję. Prezydent Władimir Putin wyraził jednak nadzieję, że amerykański prezydent-elekt Donald Trump po objęciu urzędu przyczyni się do poluzowania reżimu obostrzeń.

Ratowanie budżetu

Zakup akcji Rosnieftu za kwotę 10,5 mld euro zasili rosyjski budżet funduszami potrzebnymi do wypełnienia niedoborów wywołanych spadkiem cen ropy naftowej, z której sprzedaży w istotnym stopniu finansowany jest skarbiec Rosji. Dzięki sprzedaży akcji Glencore i Katarczykom Rosnieft uniknął opcji buyback i zapewni budżetowi 100 mld rubli zgodnie z planem wyznaczonym przez Kreml na ten rok.

Kolejnym pozytywnym dla firmy skutkiem ma być dywersyfikacja akcji wśród partnerów zagranicznych. Członkowie zarządu wyznaczeni przez nowych partnerów zmniejszą wpływy przedstawiciela brytyjskiego BP, które dzierży już 19,75 procent akcji, a w obawie przed dominacją Brytyjczyków Rosnieft wykluczył jego udział w dalszej prywatyzacji.

Kommiersant sugeruje, że ceną porozumienia mogły być preferencyjna oferta sprzedaży ropy dla Glencore oraz zgoda na udział Rosji w porozumieniu naftowym OPEC dla katarskiego funduszu. Rosnieft do tej pory sprzeciwiał się jakimkolwiek cięciom wydobycia ropy.

Reuters