USA: Irańska ropa będzie mogła wrócić na rynek w drugim półroczu 2016 roku

28 października 2015, 07:13 Alert

(Oilru/Patrycja Rapacka)

Hochstein Amos, koordynator ds. międzynarodowych Departamentu Stanu USA, poinformował, że zdjęcie sankcji nałożonych na Iran można spodziewać się w pierwszej połowie 2016 roku.

Po zdjęciu obostrzeń eksport irańskiej ropy naftowej wyniesie 1-1,1 milionów baryłek dziennie, dzięki porozumieniu pomiędzy Iranem, a krajami P5+1 z lipcu 2015 roku.

Na międzynarodowej konferencji energetycznej w Singapurze Amos zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą ostrożnie monitorować sytuację w Iranie. – Jeśli warunki postawione Iranowi zostaną spełnione, sankcje zostaną zdjęte – powiedział Hochstein.

Iran jest jednym z największych dostawców ropy naftowej na świecie. Przedstawiciele tego państwa zapowiadają, że po zdjęciu sankcji państwo chce odzyskać utraconą pozycję na rynku ropy naftowej. Wzrost eksportu irańskiej ropy naftowej może pogłębić spadek cen ropy naftowej.

W niedzielę 18 października 2015 roku rozpoczął się oficjalnie proces wdrażania w życie porozumienia nuklearnego osiągniętego przez Iran i kraje P5+1 w lipcu 2015 roku. W ramach układu, Iran ograniczy realizację własnego programu nuklearnego, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych wobec niego. Od niedzieli strony zaczynają realizację zobowiązań.

– Podejmiemy szereg kroków, które odzwierciedlają nasze zobowiązania wymagane do zniesienia sankcji. To samo odnosi się do Unii Europejskiej – powiedział cytowany przez Ria Novosti przedstawiciel administracji USA. Administracja amerykańska opublikuje protokół z wytycznymi do działań prowadzących do skutecznej realizacji porozumienia, natomiast Sekretarz Stanu USA przedstawi dokumenty z informacjami o zniesieniu sankcji. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie regularnie sprawdzała stan realizacji zobowiązań przez strony .

„Szóstka”, czyli kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy, oczekuje od Iranu, że przede wszystkim zredukuje do minimum ilości wzbogaconego uranu w jego zakładach. W skład grupy P5+1 wchodzą USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

15 października 2015 roku informowaliśmy, że Iran zapewnił o swojej gotowości do rozpoczęcia wprowadzenia porozumienia nuklearnego w życie. Parlament irański zalecił rządowi podjęcie odpowiednich środków i branie pod kwestii uwagę bezpieczeństwa narodowego w procesie wprowadzania w życie porozumienia. Wezwał także do adekwatnych działań w przypadku, gdyby druga strona nie wywiązywała się ze zobowiązania do zniesienia sankcji pod jakimkolwiek pretekstem. Wówczas Iran ma zablokować postęp po swojej stronie.

Więcej informacji:

W niedzielę weszło w życie porozumienie nuklearne Iranu i P5+1

Rosjanie chcą wzmocnić współpracę energetyczną z Iranem

Iran chce rozpocząć eksport LNG za dwa lata