Atom będzie elementem planu modernizacji USA prowadzonej przez Bidena

6 kwietnia 2021, 13:15 Alert

Biały Dom opublikował założenia „The American Jobs Plan”. Dokument ten ma wytyczać ścieżki rozwoju amerykańskiej gospodarki na lata 20. XXI wieku. Prezydent Joe Biden planuje, aby amerykańska energetyka była zeroemisyjna już w 2035 roku, a same USA neutralnie klimatycznie w 2050 roku. Ma w tym pomóc energetyka jądrowa, która ma zostać doinwestowana.

Były wiceprezydent i kandydat na prezydenta USA Joe Biden. Źródło: Instagram/Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden. Źródło: Instagram/Joe Biden

W dokumencie czytamy, że USA, mimo że są najbogatszym krajem na świecie, to zajmują 13. miejsce pod względem stanu i jakości infrastruktury. – Po dziesięcioleciach dezinwestycji nasze drogi, mosty, infrastruktura zapewniająca dostawy wody rozpadają się. Nasza sieć energetyczna jest podatna na przerwy w dostawach energii. Zbyt wiele osób nie ma dostępu do taniego i szybkiego Internetu i dobrych warunków mieszkaniowych. Miniony rok doprowadził do utraty miejsc pracy i zagroził bezpieczeństwu ekonomicznemu, ograniczając ponad 30-letni postęp w aktywności zawodowej kobiet. Pokazał jak krucha jest nasza infrastruktura i polityka socjalna. Nasz naród pozostaje w tyle za swoimi największymi konkurentami w dziedzinie badań i rozwoju – czytamy. Dokument podkreśla konieczność inwestowania w infrastrukturę i konkurencyjność gospodarki, a także tworzenie dobrze płatnych, miejsc pracy w przyszłości.

Perzyński: Ofensywa klimatyczna Bidena w pierwszych dniach w Białym Domu

Nowe miejsca pracy przy rekultywacji terenów wydobywczych

W rozdziale dotyczącym zapewnienia dostępu do czystej wody pitnej, modernizacji sieci elektroenergetycznych, autorzy podkreślają konieczność eliminacji wszystkich ołowianych rur w systemach wody pitnej w USA. W zakresie przemysłu wydobywczego i elektroenergetycznego w dokumencie czytamy, że setki tysięcy ludzi będzie pracować przy układaniu tysięcy mil linii przesyłowych i zabezpieczeniu setek tysięcy pozostawionych szybów naftowych i gazowych oraz opuszczonych kopalni. – Wiele z tych starych odwiertów i kopalni znajduje się w społecznościach wiejskich, które ucierpiały na skutek wieloletnich dezinwestycji. Plan prezydenta Bidena obejmuje natychmiastową inwestycję w wysokości 16 miliardów dolarów, która pobudzi setki tysięcy miejsc pracy przy zabezpieczaniu i uszczelnianiu szybów naftowych i gazowych oraz rekultywacji dawnych kopalń węgla czy uranu. Oprócz tworzenia nowych miejsc pracy w społecznościach, które ucierpiały w trudnej sytuacji, inwestycja ta zmniejszy emisje metanu, ilość solanki wyciekającej z tych odwiertów, podobnie jak inwestujemy już w redukcję wycieków z innych źródeł, takich jak starzejące się rurociągi i systemy dystrybucyjne – czytamy.

Inwestycje w infrastrukturę elektroenergetyczną

W rozdziale dotyczącym reorganizacji systemów przesyłowych czytamy, że ostatnie przerwy w dostawie energii elektrycznej w Teksasie, pokazały, że starzejąca się sieć elektryczna wymaga pilnej modernizacji. Badania Departamentu Energii wykazały, że przerwy w dostawie energii elektrycznej kosztują amerykańską gospodarkę nawet 70 miliardów dolarów rocznie. – Plan prezydenta stworzy bardziej wytrzymałą sieć, co przełoży się na niższe rachunki za energię dla Amerykanów z klasy średniej – czytamy. Cały system elektroenergetyczny w USA ma być zgodnie z planem Bidena w stu procentach zeroemisyjny. Biden wezwał jednocześnie Kongres do inwestycji rzędu 100 mld dolarów w budowę i modernizację systemu przesyłowego, co – jak czytamy w dokumencie – umożliwi przepływ taniej zielonej energii tam, gdzie jest to potrzebne. Biden zapowiada powstanie ukierunkowanej ulgi podatkowej na inwestycje, która zachęca do budowy linii wysokiego napięcia o zdolnościach przesyłu 20 GW i mobilizuje dziesiątki miliardów kapitału prywatnego.

Dodatkowo, plan prezydenta Bidena ustanowi nowy organ ds. wdrażania sieci w Departamencie Energii, który pozwoli na lepsze wykorzystanie istniejących pasów drogowych wzdłuż dróg i linii kolejowych. – Instytucja ta będzie wspierać poprzez narzędzia finansowania, aby pobudzić inwestycje w linie przesyłowe wysokiego napięcia, którym nadano wysoki priorytet – czytamy.

Magazyny energii

W rozdziale dotyczącym stymulowania i budowy nowych miejsc pracy poprzez unowocześnienie wytwarzania źródeł energii i wytwarzając czystą energię elektryczną, czytamy, że Biden proponuje dziesięcioletnie przedłużenie ulgi podatkowej dot. produkcji energii w celu wytwarzania i magazynowania czystej energii.

Atom ma pozwolić osiągnąć zeroemisyjność

W rozdziale dotyczącym pobudzenia amerykańskiego przemysłu czytamy, że przejście na czystą energię stwarza ogromne możliwości rozwoju nowych rynków i nowych gałęzi przemysłu. – Na przykład, łącząc inwestycje w 15 projektów demonstracyjnych dotyczących dekarbonizacji wodoru w zagrożonych społecznościach z nową ulgą podatkową na produkcję, możemy pobudzić kapitał do rozwoju projektów modernizacji i instalacji, które wzmacniają i dekarbonizują naszą branżę. Prezydent Biden ustanowi także Standard Efektywności Energetycznej i Czystej Energii Elektrycznej (EECES) mający na celu obniżenie rachunków za energię elektryczną i zmniejszenie zanieczyszczeń podczas produkowanej energii elektrycznej, zwiększenie konkurencji na rynku, zachęcanie do bardziej efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury, wykorzystanie energii wolnej od emisji dwutlenku węgla, pochodzącej z istniejących źródeł, takich jak energetyka jądrowa i wodna. – Stanie się to przy jednoczesnym zapewnieniu, że obiekty te spełniają solidne i rygorystyczne standardy bezpieczeństwa pracowników i środowiska, a także sprawiedliwości środowiskowej – a wszystko to przy jednoczesnym dążeniu do energii w stu procentach wolnej od emisji dwutlenku węgla do 2035 roku – czytamy w dokumencie.

Wychwytanie CO2

Biden planuje również ustanowienie dziesięciu pionierskich obiektów w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla w dużych zakładach produkcji stali, cementu i chemikaliów, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przeciążonych społeczności przed wzrostem skumulowanego zanieczyszczenia. Aby przyspieszyć odpowiedzialne wdrażanie wychwytywania dwutlenku węgla i zapewnić jego składowanie, plan prezydenta Bidena reformuje i rozszerza ulgę podatkową 45Q.

Technologie jądrowe będą dofinansowane

W rozdziale dotyczącym badań i rozwoju czytamy, że to USA mają być liderem w dziedzinie nauki o klimacie, innowacji oraz rozwoju. Prezydent apeluje do Kongresu o zainwestowanie 35 miliardów dolarów w rozwiązania koniecznych do osiągnięcia przełomów technologicznych, które pozwolą rozwiązać kryzys klimatyczny i uczynią USA liderem w dziedzinie technologii czystej energii. Obejmuje to uruchomienie ARPA-C (w Białym Domu powstała grupa robocza, która ma pomóc w utworzeniu Agencji ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych – Klimat – Advanced Research Projects Agency-Climate, ARPA-C – red.) w celu opracowania nowych metod redukcji emisji i budowania odporności na zmiany klimatu, a także rozszerzenie finansowania badań klimatycznych. Oprócz zwiększenia o 5 miliardów dolarów środków na inne badania dotyczące klimatu, plan ma na celu inwestycje rzędu 15 miliardów dolarów w projekty demonstracyjne dotyczące priorytetów badań i rozwoju w dziedzinie klimatu, w tym magazynowanie energii na skalę użytkową, wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla, inwestycje w wodór, zaawansowana energia jądrowa, metale ziem rzadkich, pływające morskie farmy wiatrowe, biopaliwa i bioprodukty.

W tym samym rozdziale czytamy, że prezydent Biden wzywa Kongres do zainwestowania 300 miliardów dolarów w celu rozpoczęcia produkcji czystej energii dzięki zamówieniom federalnym. Aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku USA będą potrzebować więcej pojazdów elektrycznych, stacji ładowania i elektrycznych pomp ciepła do ogrzewania mieszkań i budynków komercyjnych. Prezydent apeluje do Kongresu o umożliwienie zwiększenia produkcji tych samochodów, portów, pomp, oraz krytycznych technologii, takie jak zaawansowane reaktory jądrowe.

Bartłomiej Sawicki

Perzyński: Co Biden chce osiągnąć na kwietniowym szczycie klimatycznym?