USA zawiązują koalicję, która ma uniezależnić branżę technologiczną od chińskich surowców

30 września 2019, 11:45 Alert

Dziewięć krajów przyłączyło się do inicjatywy Stanów Zjednoczonych mającej na celu współpracę przy odkrywaniu i eksploatowaniu zasobów mineralnych potrzebnych do produkcji pojazdów elektrycznych, by uniezależnić ten sektor od gospodarki chińskiej, która dotychczas była liderem w tym obszarze.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Źródło: Flickr
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Źródło: Flickr

Inicjatywa ERGI

Sekretarz stanu Mike Pompeo spotkał się w czwartek z ministrami spraw zagranicznych z dziewięciu krajów (Australia, Botswana, Peru, Argentyna, Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Namibia, Filipiny i Zambia) w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W ramach inicjatywy zarządzania zasobami energetycznymi (Energy Resource Governance Initiative – ERGI – red.) Stany Zjednoczone będą dzielić się wiedzą górniczą z krajami członkowskimi, aby pomóc im odkrywać i źródła takich surowców jak lit, miedź i kobalt

Dla Waszyngtonu coraz bardziej niepokojąca jest zależność od importu minerałów po tym, jak Pekin zasugerował wykorzystanie ich w wojnie handlowej z USA. Może to zakłócić produkcję szerokiej gamy towarów konsumpcyjnych, przemysłowych i wojskowych, w tym telefonów komórkowych, pojazdów elektrycznych, akumulatorów i myśliwców.

Reuters/Michał Perzyński

Niewolnictwo w kopalniach kobaltu – ciemna strona elektromobilności?