Kongresmeni wzywają do wdrożenia sankcji wobec Nord Stream 2 i przypominają o Trójmorzu

9 czerwca 2020, 08:30 Alert

Grupa kongresmenów USA zajmujących się Ukrainą wezwała sekretarza stanu Mike’a Pompeo do jak najszybszego wdrożenia nowych sankcji wobec Nord Stream 2 zaproponowanych w kongresie amerykańskim. Przypomniała też o inicjatywie Trójmorza.

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

– Pomimo trwającej pandemii koronawirusa długoterminowe zainteresowanie USA bezpieczeństwem energetycznym Europy i sprzeciw wobec Nord Stream 2 pozostają silne. Pozostajemy zaangażowani w obronę suwerenności Ukrainy i sojuszników europejskich oraz naszych partnerów przed złym wpływem Rosji – napisali kongresmeni w liście do Pompeo. Przypomnieli o tym, że Kreml używa energetyki do celów politycznych, czego dowodami były kryzysy gazowe w 2006 i 2009 roku.

– Ostatnio władze rosyjskie próbują ukończyć Nord Stream 2, który stanie się bronią polityczną i ekonomiczną pozwalającą zatrzymać dostawy gazu przez Ukrainę, naród walczący o przetrwanie w obliczu agresji rosyjskiej i okupacji części jego terytorium, a także zwiększyć wpływ w Europie – czytamy w liście. – Dlatego szereg krajów Europy Wschodniej, nordyckich i bałtyckich dołączyło się do obaw USA względem tego projektu.

Politycy podpisani pod listem ostrzegają, że Rosja może użyć zamieszania związanego z pandemią koronawirusa do dokończenia projektu Nord Stream 2 z użyciem statków Akademik Czerski i Fortuna. Po ukończeniu spornego gazociągu mogłaby zyskać wspomniane narzędzia wpływu na Ukraine oraz Europę.

– Z tego względu wzywamy do wdrożenia sankcji względem firm, do których należą te statki, a także jakichkolwiek innych firm, które zaangażowałyby się w układanie rur czy wsparcie techniczne – apelują autorzy listu. Przekonują przy tym, że Amerykanie powinni zaoferować Europie alternatywę z wykorzystaniem inicjatywy Trójmorza zapoczątkowanej przez Polskę i Chorwację.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Proszę Państwa, czwartego czerwca 2020 roku skończył się w teorii Nord Stream 2 (ANALIZA)