font_preload
PL / EN
Alert 31 lipca, 2018 godz. 14:00   

USA liczą na budowę terminali LNG w Europie

Donald Trump Donald Trump. Fot. Flickr

Stany Zjednoczone liczą na budowę nowych terminali w Europie, które umożliwią zakup amerykańskiego LNG. Jednocześnie, USA wspiera projekty służące dywersyfikacji źródeł dostaw gazu na Starym Kontynencie.

Podczas spotkania w Białym Domu z premierem Włoch, Giuseppe Conte, prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Waszyngton rozmawia z Unią Europejską na temat budowy 9-11 terminali LNG. Ich powstanie sfinansuje Bruksela. – Będziemy mogli dostarczać LNG do różnych części Europy. To spowoduje większa konkurencję – powiedział amerykański przywódca. Nie ujawnił jednak szczegółów.

W trakcie ubiegłotygodniowego spotkania z Trumpem, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claud Juncker ,,zobowiązał się” do zwiększonych zakupów amerykańskiego LNG i do budowy nowych terminali. Nie wiadomo, w jaki sposób Bruksela miałaby zagwarantować zakup określonych wolumenów amerykańskiego LNG.

Ponadto w trakcie spotkania poruszono temat budowy Gazociągu Transadriatyckiego – elementu Południowego Korytarza Gazowego, którym do Europy będzie trafiał gaz z regionu Morza Kaspijskiego. Zdaniem premiera Włoch, rząd jest w pełni świadomy tego, że jest to strategiczny projekt z punktu widzenia dostaw surowców energetycznych. Jak zaznaczył włoski premier, budowa rurociągu pozwoli na transformację sektora energetycznego i odejście od węgla.

Biały Dom/Piotr Stępiński