USA chcą zwiększyć dostawy LNG do Europy

25 sierpnia 2017, 06:30 Alert
Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG
Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Stany Zjednoczone chcą zwiększyć dostawy surowców energetycznych na Stary Kontynent, aby w ten sposób umożliwić Europie dywersyfikację źródeł pozyskiwania gazu ziemnego.

W trakcie briefingu prasowego rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert, odnosząc się do ostatniej dostawy amerykańskiego LNG na Litwę, stwierdziła, że administracja USA przywiązuje priorytetowe znaczenie do bezpieczeństwa energetycznego Europy. Jej zdaniem wspomniana dostawa świadczy o wsparciu przez Stany Zjednoczone celu Unii Europejskim, jakim jest dywersyfikacja dostaw energii.

– Cieszymy się z tego, że Litwa kontynuuje swoje zaangażowanie na rzecz dalszego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich oraz Europy poprzez dywersyfikację źródeł dostaw – powiedziała Nauert.

Jednocześnie poinformowała, że z terminalu Sabine Pass w Luizjanie spółka Cheniere Energy dostarczyła do Europy już ponad kilkanaście ładunków skroplonego gazu ziemnego. Zwróciła również uwagę na to, że dostawy LNG na Stary Kontynent wspierają amerykańskie miejsca pracy.

– Oprócz wsparcia bezpieczeństwa energetycznego Europy dostawy wspierają miejsca pracy w USA. Sekretarz stanu Rex Tillerson podkreślał, że Stany Zjednoczone będą nadal pracowały nad rozszerzeniem w Europie możliwości wyborów w zakresie dostaw surowców energetycznych, aby kraje europejskie nie były zależne od pojedynczego bądź dominującego źródła dostaw – zakończyła.

LNG z USA nad Bałtykiem

Przypomnijmy, że 21 sierpnia litewskie ministerstwo energetyki poinformowało o odbiorze pierwszej partii LNG z USA. Do terminalu w Kłajpedzie przypłynął metanowiec Clean Ocean ze 140 tys. m sześc. paliwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ten sam statek dostarczył do Polski historyczną, pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego. W trakcie ostatniej wizyty w Warszawie w ramach szczytu Trójmorza Donald Trump zapowiedział, że region Europy Środkowo-Wschodniej może liczyć na dostawy amerykańskiego LNG. Pośrednikiem w dostawach surowca do państw regionu Trójmorza może być Polska, która dzięki terminalowi w Świnoujściu jest w stanie przyjmować LNG z dowolnego miejsca na świecie, w tym również ze Stanów Zjednoczonych. Mówiąc o przyszłym zakupie amerykańskiego surowca, zarówno Polska, jak i Litwa zastrzegają, że decydujące będzie kryterium ceny. Należy podkreślić, że według zapewnień Warszawy i Wilna dotychczas zrealizowane dostawy były tańsze od surowca oferowanego przez Gazprom.

Departament Stanu USA/Piotr Stępiński