Źródła: USA chciały zmienić kierownictwo Naftogazu

7 października 2019, 06:30 Alert

Agencja AP podaje, że według jej źródeł administracja prezydenta USA miała naciskać na Ukrainę w celu wymuszenia na niej zmiany kierownictwa Naftogazu.

Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Nowe fakty na temat domniemanych nacisków ekipy prezydenta Donalda Trumpa na przywódcę Ukrainy pokazują, że działania te mogły objąć także państwową spółkę gazową Naftogaz, której kierownictwo mieli chcieć zmienić Amerykanie w celu pozyskania intratnych kontraktów dla firm z nimi związanych. Plan miał nie ulec zmianie po tym, jak Wołodymyr Zełenski zastąpił w roli prezydenta USA odchodzącego Petra Poroszenkę. Sekretarz stanu USA Rick Perry miał zabiegać o zatrudnienie w Naftogazie swego współpracownika z branży wydobywczej w Teksasie.

Wcześniej pojawiły się informacje, że Trump miał naciskać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby ten rozpoczął śledztwo w sprawie syna Joe Bidena, byłego wiceprezydenta i rywala politycznego obecnego lokatora Białego Domu. Młody Biden pracował w ukraińskiej Burismie i jest oskarżany o próby nacisków na Ukraińców w celu zatrzymania śledztwa przeciwko tej firmie. Domniemane naciski Trumpa spowodowały rozpoczęcie procedury badania podstaw do odwołania prezydenta USA ze stanowiska w Senacie.

Portal Axios podaje, że prezydent Donald Trump powiedział grupie republikańskich prawników, że to właśnie sekretarz Perry miał doprowadzić do rozmowy telefonicznej Trumpa poświęconej LNG z Zełenskim, podczas której padła sugestia zrobienia „przysługi” USA poprzez wzmożenie działań przeciwko Bidenowi. Rzecznik sekretarza zaprzecza, aby działał on w celu uzyskania korzyści biznesowych. Miał za to zabiegać o intensyfikację współpracy w sektorze LNG.Warto w tym kontekście przypomnieć, że między innymi dzięki niemu doszło do podpisania memorandum o wzmocnieniu współpracy energetycznej Polska-Ukraina-USA.

AP/Axios/Wojciech Jakóbik

Afera Burismy może uderzyć w LNG z USA