USA proszą Niemcy o pomoc w zabezpieczaniu cieśniny Ormuz

30 lipca 2019, 15:00 Alert
reichstag Niemcy Berlin
fot. Wikipedia/CC

Z powodu konfliktu z Iranem Stany Zjednoczone zwróciły się do Niemiec o pomoc w zabezpieczeniu Cieśniny Ormuz. Zieloni i Lewica ostrzegają przed eskalacją konfliktu w Zatoce Perskiej.

– Formalnie poprosiliśmy Niemcy o pomoc w zabezpieczeniu Cieśniny Ormuz i zwalczaniu agresji Iranu, wraz z Francją i Wielką Brytanią – powiedziała rzeczniczka ambasady USA w Berlinie. Rząd federalny oświadczył, że nie otrzymał żadnej prośby od swoich sojuszników o udział w misji wojskowej w celu ochrony statków handlowych. Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) powiedziała, że ​​każda prośb musi być rozpatrywana „w bardzo konkretnym kontekście i biorąc pod uwagę wszystkie punkty”. – Możemy najpierw o tym porozmawiać i podjąć decyzję gdy będziemy wiedzieć, co dokładnie jest planowane – powiedziała szefowa CDU.

Z drugiej strony istnieją zastrzeżenia wewnątrz koalicji rządzącej – zwłaszcza z SPD. Niemcy chcą zdystansować się od polityki „maksymalnego nacisku” na prezydenta USA Donalda Trumpa. Misja ramię w ramię z USA jest zatem uważana za problematyczną. Istnieją obawy przed wciągnięciem w konflikt zbrojny między USA a Iranem. – W naszym interesie jest to, żeby nasze zaangażowanie w tym regionie miało europejską twarz i żeby było jasne, że jako Europejczycy nie jesteśmy częścią żadnej amerykańskiej strategii maksymalnej presji wobec Iranu – powiedział rzecznik MSZ Christopher Burger.

– Dla niemieckiej misji wojskowej w Cieśninie Ormuz Międzynarodowy byłby konieczny mandat od Organizacji Narodów Zjednoczonych – podkreślił Jürgen Trittin, członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu. Lewica zdecydowanie odrzuciła jakiekolwiek zaangażowanie Bundeswehry w jakąkolwiek formę koalicji. Przed eskalacją konfliktu w Zatoce Perskiej ostrzegają też Zieloni. To, jak może wyglądać misja wojskowa, jest nadal niejasne. Dostępne opcje obejmują misję obserwacyjną czy eskortę tankowców przez okręty wojenne.  Wcześniej sceptycyzm w sprawie prośby USA wyraził m.in. wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w regionie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Die Zeit/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA: 31 lipca 2019 roku, godz. 15:50; dodano PAP