Ekspert: USA i Niemcy powinny wesprzeć Trójmorze, by usunąć szkody Nord Stream 2

13 maja 2021, 08:00 Energetyka
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2

Sam Buchan, doradca byłego sekretarza energii Ricka Perryego przekonuje, że USA powinny razem z Niemcami poprzeć Trójmorze, by zniwelować szkody wywołane przez Nord Stream 2.

Inicjatywa Trójmorza powołana przez Polskę i Chorwację, do której należy już 12 państw europejskich, ma także wymiar energetyczny. USA zamierzają wesprzeć Fundusz Trójmorza finansowo. Sam Buchanan pełniący rolę doradcy sekretarza energii Ricka Perryego pracującego w administracji Donalda Trumpa przekonuje na łamach The National Interest, że Amerykanie powinni zatrzymać Nord Stream 2, ale także wesprzeć Trójmorze razem z Niemcami.

– Sekretarz stanu Antony Blinken powinien nie tylko wykonać swe obowiązki zgodnie z prawem (parlament USA zobowiązał Biały Dom do poszerzenia sankcji – przyp. red.) w celu niedoprowadzenia do ukończenia Nord Stream 2, ale także wezwać Kongres do znalezienia środków na rzecz szybkiego przedstawienia ich Europie na poczet dokończenia właściwych inwestycji. Wspólne zaangażowanie finansowe USA i Niemiec w Trójmorze byłoby znacznym krokiem ku usunięciu szkód wywołanych przez Nord Stream 2 – napisał Buchan.

Opracował Wojciech Jakóbik

Daszyńska-Muzyczka: Fundusz Trójmorza nie potrzebuje więcej projektów, ale środków (ROZMOWA)