USA obiecują interwencję w razie przerwy dostaw gazu do Europy przez atak Rosji na Ukrainę

25 stycznia 2022, 20:30 Alert
lng
Tankowiec LNG. Źródło: Polskie LNG

New York Times podaje, że administracja USA zabiega u dostawców z Bliskiego Wschodu, Afryki Pólnocnej i Azji o zwiększenie dostaw gazu do Europy w dobie kryzysu energetycznego w celu zmniejszenia ryzyka związanego z możliwością zatrzymania dostaw z Rosji w razie wojny na Ukrainie.

NATO zapowiedziało sankcje wobec Rosji za ewentualne wznowienie wojny na Ukrainie. Mogłyby objąć sektor gazowy, a sam konflikt mógłby doprowadzić do zatrzymania dostaw błękitnego paliwa do Europy.

Rosja zapewnia 41 procent gazu Europie. Magazyny tego paliwa na kontynencie są na rekordowo niskim poziomie. – Inicjatywa pozyskania paliwa z alternatywnych źródeł do Europy teraz, zanim zacznie się prawdziwy kryzys, została określona przez administrację Joe Bidena jako kluczowy element zapewnienia sojuszników, że będą w stanie uporać się z jakimkolwiek zatrzymaniem dostaw przez Rosję – czytamy w NYT. Anonimowy przedstawiciel Waszyngtonu zapewnił, że USA będą w stanie zorganizować „znaczącą większość” zapotrzebowania wynikającego z niedoborów dostaw. Dziennik ustalił, że może chodzić o dostawy LNG z różnych krajów.

– Jeśli Rosja użyje jako broni dostaw gazu lub ropy, nie odbędzie się to bez konsekwencji dla jej gospodarki. Warto przypomnieć, że ta gospodarka jest jednowymiarowa i potrzebuje przychodów ze sprzedaży węglowodorów przynajmniej tak bardzo, jak Europa potrzebuje ich dostaw – mówi źródło NYT.

New York Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wojna gazowa o Europę dopiero się zaczyna (ANALIZA)