Biały Dom potwierdza przyjazd Pence’a i Pompeo do Warszawy

31 stycznia 2019, 08:30 Alert
Air Force One USA
Air Force One / fot. Wikimedia Commons

Wiceprezydent USA Mike Pence weźmie udział w warszawskiej konferencji nt. pokoju na Bliskim Wschodzie – poinformował w środę na swojej stronie internetowej Biały Dom. Potwierdzono także, że na konferencję, która odbędzie się 13-14 lutego, przyjedzie również sekretarz stanu Mike Pompeo.

„W Warszawie wiceprezydent wygłosi kluczowe uwagi na spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Celem spotkania ministerialnego, współorganizowanego przez Stany Zjednoczone i Polskę, jest zebranie wspólnie państw zaniepokojonych niestabilnością w regionie, aby podzieliły się swoimi opiniami i przedstawiły pomysły, jak poprawić sytuację. Wiceprezydent zapewni o zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do pracy z partnerami, aby pomóc budować silny, bezpieczny i samodzielny gospodarczo Bliski Wschód” – napisano w komunikacie Białego Domu.

Jak dodano, wiceprezydent Pence będzie także brał udział w dwustronnych rozmowach poświęconych rozwiązaniu kryzysów na Bliskim Wschodzie, a także poszerzeniu i pogłębieniu relacji amerykańsko-polskich, szczególnie w sferze bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, jak również poszerzeniu relacji gospodarczych i handlowych.

Po konferencji w Warszawie Pence uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji poświęconej bezpieczeństwu.

„(Wiceprezydent) potwierdzi zobowiązanie Administracji do działania na rzecz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, uznając wagę strategicznych partnerstw na Bliskim Wschodzie, a także naszych wspólnych zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa” – oświadczyła asystentka prasowa Pence’a, Alyssa Farah.

Polska Agencja Prasowa