Ceny ropy kończą tydzień z niewielkim wzrostem

8 listopada 2019, 09:15 Alert
ropa (2)

Ropa w USA jest wyceniana niżej wobec czwartkowego zamknięcia, ale cały tydzień surowiec zalicza na razie na plus, ze wzrostem notowań o 1,3 proc. – podają maklerzy.

Ceny ropy w USA

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,65 USD, po zniżce ceny o 0,89 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,87 USD za baryłkę, niżej o 0,67 proc.

Inwestorzy śledzą doniesienia dotyczące rozwiązywania sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami, bo to determinuje, jak będzie wyglądać globalny popyt m.in. na ropę naftową. Na razie USA i Chiny zgadzają się co do tego, aby stopniowo znosić nałożone wzajemnie cła.

W czwartek rzecznik resortu handlu Chin Gao Feng poinformował, że Chiny i USA uzgodniły w ciągu ostatnich dwóch tygodni, że karne i odwetowe cła nakładane na wzajemny eksport w ramach wojny handlowej będą stopniowo wycofywane. Dodał, że aby dojść do „pierwszej fazy” porozumienia handlowego, obie strony będą musiały jednocześnie wycofać niektóre podwyżki ceł.

„Teraz ogłoszenie przez Waszyngton i Pekin zawarcia I etapu umowy handlowej mogłoby znacznie podwyższyć ceny ropy” – uważa Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets. McCarthy prognozuje, że cena ropy WTI może wzrosnąć nawet do 65 dolarów za baryłkę. „Ale jak już to widzieliśmy wiele razy nastroje w rozmowach handlowych mogą się gwałtownie zmienić, a to oznacza, że rynki paliw są podatne na dalsze spadki ropy w najbliższym czasie” – wskazuje. Ropa w USA na NYMEX zdrożała podczas poprzedniej sesji o 80 centów. Od początku tygodnia surowiec zyskał na razie łącznie 1,3 proc.

Polska Agencja Prasowa

Zapasy ropy w USA wzrosły cztery razy więcej niż oceniano