USA gotowe zapewnić swobodę transportu ropy przez cieśninę Ormuz

6 lipca 2018, 06:15

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych jest gotowa zapewnić wolność żeglugi i swobodny transport towarów – oświadczył w czwartek rzecznik Centralnego Dowództwa USA wkrótce po tym, kiedy Iran zagroził zablokowaniem transportu ropy przez cieśninę Ormuz.

Amerykański lotniskowiec w cieśninie Ormuz. Źródło: Wikimedia Commons

“USA i ich partnerzy zapewniają bezpieczeństwo i stabilność w tym regionie. Wspólnie jesteśmy gotowi zapewnić wolność żeglugi i swobodę handlu wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe” – podkreślił rzecznik Centralnego dowództwa kapitan Bill Urban.

Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Mohammad Ali Dżafari ostrzegł tego dnia, że jego siły są gotowe wyegzekwować groźbę Teheranu, dotyczącą blokady cieśniny Ormuz. Podkreślił, że jeśli Iran nie będzie mógł sprzedawać swej ropy z powodu presji USA, żaden inny kraj regionu też nie będzie mógł tego robić.

“Sprawimy, że wróg zrozumie, iż albo z cieśniny Ormuz mogą korzystać wszyscy, albo nikt” – powiedział Dżafari. Przez cieśninę Ormuz przechodzi jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską na całym świecie.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w tym tygodniu, że eksport ropy naftowej w regionie może być zagrożony, jeśli USA będą wywierać nacisk na swoich sojuszników, aby zaprzestali importu irańskiej ropy.

Stany Zjednoczone chcą zredukować do zera przychody Iranu z eksportu ropy i wzywają społeczność międzynarodową do wstrzymania importu surowca z tego kraju. 8 maja prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej z Iranem i ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada. Biały Dom poinformował, że w listopadzie będzie chciał zablokować eksport ropy naftowej z Iranu do jakiegokolwiek kraju.

Polska Agencja Prasowa