Nowe sankcje USA wobec Rosji: LNG i „projekty zagraniczne”. Nord Stream 2?

27 lutego 2019, 10:30 Alert
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Na stronie amerykańskiego kongresu ukazała się nowa ustawa o wprowadzeniu kolejnych sankcji wobec Rosji. Nosi tytuł „Ustawa o obronie amerykańskiego bezpieczeństwa przed agresją Kremla w 2019 roku”. Jej inicjatorami byli republikanie Lindsay Graham i Corey Gardner oraz demokraci Robert Menendez, Ben Cardin i Jean Shahin.

Ustawa przewiduje zakaz inwestowania w nowe emisje rosyjskich obligacji dla amerykańskich podmiotów, nałożenie sankcji na rosyjskie banki, które przyczyniają się do ingerencji w wyborach w innych krajach, zakaz inwestowania w projekty naftowe w Rosji dla amerykańskich firm, sankcje na wszystkie zagraniczne projekty energetyczne z udziałem rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym projekty dotyczące produkcji skroplonego gazu (LNG) z udziałem rosyjskich firm poza Federacją Rosyjską oraz sankcje na 24 agentów FSB, których Stany Zjednoczone uważają za zaangażowanych w konflikt w Cieśninie Kerczeńskiej i zatrzymanie ukraińskich marynarzy.

W USA i Europie mowa była też o możliwości wprowadzenia sankcji wobec kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy po dnie Morza Bałtyckiego, ale dotychczas nie zdecydowano się na taki krok. Wobec projektu sceptyczna była Komisja Europejska, a sprzeciwiały mu się kraje Europy Środkowo-Wschodniej z Polską na czele oraz Ukraina.

Kommiersant/Kongres USA/Michał Perzyński