Akcje w Rosniefcie za zniesienie sankcji? Nowe fakty o ingerencji Rosji w wybory w USA

8 listopada 2017, 07:15 Alert

:Z zeznań byłego doradcy prezydenta USA wynika, że kontaktował się on z rosyjskimi władzami i szefami koncernów tamtejszych spółek energetycznych. W grę wchodził układ o wymianie akcji Rosnieftu za zniesienie sankcji USA po zwycięstwie Donalda Trumpa.

Rosja mogła wpływać na wybory w USA

Komisja ds. wywiadu opublikowała na początku tygodnia pełny stenogram zeznań Cartera Page’a, doradcy obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa z okresu kampanii wyborczej. To element śledztwa w sprawie wpływu Rosji na wybory prezydenckie w 2016 roku.

Kompromaty na Clinton

Page przyznał, że w okresie kampanii w lipcu 2016 roku spotkał się z przedstawicielami administracji prezydenta Rosji, a także rosyjskiego Rosnieftu. Przekonywał, że w czasie kampanii nie opowiadał się przeciwko planom przekazania broni Ukrainie jako postulatowi Partii Republikańskiej. Ostatecznie jednak postulat został stępiony i mówił o konieczności przekazania „właściwego wsparcia” Kijowowi broniącemu się przeciwko agresji rosyjskiej na wschodzie kraju.

Były doradca Trumpa przyznał, że omawiał wizytę w Moskwie z innym doradcą, Samem Clovisem. Ten jest podejrzewany o próbę doprowadzenia do spotkania Trumpa z prezydentem Władimirem Putinem po tym, jak w lipcu 2016 roku uzyskał informację od George’a Papadopoulosa, kolejnego eksperta z kampanii prezydenckiej obecnego prezydenta, że Rosjanie przyznali w rozmowie z nim, że posiadają materiały kompromitujące Hillary Clinton.

To rywalka Trumpa z kampanii nominowana przez Partię Demokratyczną. Papadopoulos miał dowiedzieć się o mailach kompromitujących sztab Clinton. Ostatecznie materiały te wypłynęły na światło dziennie w okresie kampanii i mogły mieć wpływ na wynik wyborów.

Akcje w Rosniefcie za zniesienie sankcji

Page miał także spotkać się z Andrejem Baranowem z Rosnieftu. Zrobił to pomimo obowiązywania sankcji USA i Unii Europejskiej wobec tej firmy, co wytknęli byłemu doradcy senatorzy z komisji ds. wywiadu. Według byłego szpiega brytyjskiego Christophera Steela podczas tajnego spotkania Page’a z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczinem miała paść propozycja przekazania Amerykanom 19 procent akcji w spółce w zamian za zniesienie sankcji amerykańskich. Były doradca przyznał, że Baranow mógł wspomnieć o takiej wymianie. Page musiał odpowiedzieć na pytanie komisji o to, czy poparł takie rozwiązanie. Odparł, że zrobił to „niebezpośrednio”. Odrzuca on sugestię tajnego spotkania z Sieczinem.

Business Insider/Wojciech Jakóbik