Donald Trump cofa licencje produktów na rzecz chińskiego Huawei

19 stycznia 2021, 13:30 Alert
Huawei logo
Fot. www.huawei.com

Administracja prezydenta Trumpa powiadomiła dostawców komponentów elektronicznych, w tym giganta technologicznego Intel, o cofnięciu niektórych licencji dotyczących dostaw części elektronicznych na potrzeby chińskiego Huawei. 

Trump cofa licencje

Poza cofnięciem części licencji eksportowych, departament handlu poinformował zainteresowanych podwykonawców chińskiego koncernu o odrzuceniu pozostałych kilkudziesięciu złożonych wniosków na sprzedaż swoich produktów do Chin.

Od maja 2019 roku amerykańskie koncerny zainteresowane współpracą z Huawei muszą ubiegać się o specjalne licencje wydawane przez departament handlu. To działanie ma na celu ograniczenie wpływu Huawei na rynek, m.in technologii 5G. O licencje muszą ubiegać się firmy, które dostarczają do produktów Huawei procesory czy półprzewodniki.

Poza cofnięciem i wstrzymaniem wydawania nowych licencji, Donald Trump rozkazał amerykańskim instytucjom federalnym znaleźć alternatywę wobec chińskich produktów. Decyzja ta wynika z obawy przed działaniem szpiegowskim w cyberprzestrzeni.

W ostatnich tygodniach Ameryką wstrząsnęła afera szpiegowska, której trop wiedzie do hakerów z Rosji.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Małecki: Informowanie o atakach hakerskich jest narzędziem ochrony przed ich skutkami (ROZMOWA)