USA wprowadzają ustawę o 5G. Ochrona przed wpływem Chin

9 stycznia 2020, 14:30 Alert
5G
fot. Pixabay

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała ustawę, która pozwoli zbudować krajową strategię ochrony technologii 5G. Uchwalenie projektu, zaproponowanego przez amerykańską reprezentant Abigail Spanberger, ma na celu stworzenie strategii ochrony systemów telekomunikacyjnych 5G w USA i wśród ich sojuszników.

Niebezpieczny wpływ

Według raportu NATO z 2018 roku, rosnący wpływ Huawei, jako wiodącego dostawcy technologii 5G, może być wykorzystany przez Chiny do szpiegostwa, monitorowania zagranicznych korporacji i rządów oraz wspierania chińskich operacji wojskowych. W listopadzie 2019 roku, Federalna Komisja Łączności nałożyła większe ograniczenia na Huawei i współpracownika chińskiej firmy technologicznej ZTE. Powodem była powszechna obawa o bezpieczeństwo. Jednak w Stanach Zjednoczonych wciąż brakuje kompleksowej strategii.

Maksymalizacja bezpieczeństwa

Ustawa o bezpieczeństwie 5G, zaproponowana przez Spanberger, wymaga opracowania krajowej strategii ochrony konsumentów w USA i pomocy sojusznikom w maksymalizacji bezpieczeństwa ich systemów telekomunikacyjnych 5G. Strategia ta określiłaby również dodatkowe sposoby prowadzenia badań i rozwoju przez amerykańskie firmy. Spanberger przedstawiła projekt w maju 2019 roku wraz z innymi reprezentantami USA: Susan W. Brooks (Indiana), Tomem O’Halleranem (Illinois), Francis’em Rooney’em (Floryda), Elissą Slotkin (Nowy Jork) i Elise Stefanik (Nowy Jork).

– Potrzebujemy krajowego planu, który zapewni ochronę amerykańskich systemów bezprzewodowych przed kolejną falą zagrożeń cybernetycznych. Należy stworzyć strategię ochrony prywatności, danych i bezpieczeństwa amerykańskich konsumentów i firm. Coraz więcej naszych społeczności przechodzi na szybkie sieci 5G, musimy bronić się przed włamaniami i zapobiegać zagrożeniom – powiedziała Spanberger. – Dzisiaj z dumą zobaczyłam moją ustawę w Izbie Reprezentantów i jestem zadowolona, że mój plan przeszedł z 11 republikańskimi i 16 demokratycznymi głosami. To pokazuje, że długoterminowe bezpieczeństwo naszych systemów telekomunikacyjnych nie jest kwestią stronniczą. Jesteśmy świadkami rosnącego wpływu zagranicznych firm 5G, takich jak Huawei i ZTE, dlatego ta ustawa wyrówna szanse dla amerykańskich firm technologicznych i ochroni bezpieczeństwo amerykańskich rodzin i firm. Zachęcam moich kolegów z Senatu USA do jak najszybszego przyjęcia tych przepisów – zakończyła.

– W naszej gospodarce XXI wieku niezawodny, szybki internet ma kluczowe znaczenie dla dostępu do edukacji, telemedycyny i niezliczonych innych zasobów, szczególnie w społecznościach wiejskich – powiedział O’Halleran. – Musimy jednak dopilnować, aby wraz z rozwojem tej niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej, nadal priorytetowo traktować bezpieczeństwo i prywatność wszystkich Amerykanów. Z dumą przyłączyłem się do grupy, która uchwali ten ważny projekt ustawy. Pozwoli to na rozwój kluczowych systemów, jednocześnie chroniąc amerykańskie interesy przed potencjalnymi zagranicznymi zagrożeniami i monopolami – dodał.

– Stany Zjednoczone muszą aktywnie zapobiegać wszelkim lukom, które mogłyby zostać wykorzystane przez naszych przeciwników. W naszym, coraz bardziej skomunikowanym świecie oznacza to ochronę telekomunikacji i infrastruktury przed złośliwymi ingerencjami – powiedział Rooney. – Uchwalenie tej ustawy pomoże zapewnić bezpieczeństwo, ochronę i wolność oraz ochronę infrastruktury technologicznej USA – przyznał.

– Nasza konkurencyjność gospodarcza i bezpieczeństwo narodowe zależą od trzeźwego spojrzenia na wpływy Chin jeśli chodzi o 5G – powiedziała Slotkin. – Ten projekt ustawy będzie wymagał strategii międzyagencyjnej w celu ograniczenia zagrożenia, ochrony firm i konsumentów w USA oraz zapobiegania wpływom zagranicznym na przyszłe systemy telekomunikacyjne. Jestem dumna, że inicjatywa została zaakceptowana przez Izbę – dodała.

W podobnym tonie wypowiedziała się Elise Stefanik, przyznając, że ważne jest również stanowcze stanowisko ze strony prezydenta Donalda Trumpa. – Zapewnienie sytuacji, w której Stany Zjednoczone pozostaną wiodącym światowym graczem zarówno w dziedzinie gospodarki, jak i technologii, ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego narodu. To ustawodawstwo wymaga od prezydenta wdrożenia strategii zabezpieczenia tych systemów i maksymalizacji ich bezpieczeństwa. Z niecierpliwością oczekuję wprowadzenia założeń, które zapewnią ochronę konkurencyjności amerykańskich firm i prywatności amerykańskich konsumentów – powiedziała.

Zabezpieczenie i ochrona

Dwustronna ustawa „Secure 5G and Beyond” wymagałaby od administracji opracowania strategii międzyagencyjnej w celu:

• Zabezpieczenia systemów i infrastruktury telekomunikacyjnej piątej i przyszłej generacji w Stanach Zjednoczonych;
• Pomoc amerykańskim sojusznikom i partnerom w maksymalizacji bezpieczeństwa systemów i infrastruktury 5G w ich krajach;
• Zapewnienia konkurencyjności amerykańskich firm, prywatności amerykańskich konsumentów i ochrony międzynarodowych organów normalizacyjnych przed zagranicznymi wpływami politycznymi.

augustafreepress.com/Jędrzej Stachura

Po atakach na bazy USA rozważają nowe sankcje wobec Iranu, ale liczą na deeskalację