USA: Chcemy stworzyć wirtualny gazociąg do Europy

19 grudnia 2018, 16:58 Energetyka

W siedzibie PGNiG podpisano umowy na dostawy LNG z firmą Sempra Energy. Amerykanie liczą na stworzenie wirtualnego gazociągu  między Polską a USA.

Fot. BiznesAlert.pl
Fot. BiznesAlert.pl

– Od lat współpracujemy z Polską na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Dzisiaj tworzymy wirtualny gazociąg, który przyczyni się do bezpieczeństwa regionu. Nasze więzi wykraczają jednak poza handel gazem, działamy wspólnie również na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej w sieci, by bronić jej przed cyberatakami – powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce.

– Gratuluję Polsce prac na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. To duży krok dla zwiększenia amerykańskiego eksportu do Polski i Europy. To ważne ze względu na dywersyfikację źródeł gazu do Polski i Europy. Sekretarz Perry przyjechał do Polski, podpisać porozumienie o dialogu i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki. Pokazujemy, że amerykańskie LNG może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy – zastępca sekretarza Stanu USA John Sullivan.

– Cieszymy się, że możemy pomóc w zwiększaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Rozpoczęliśmy rozmowy w grudniu 2016 roku i zawarliśmy długą współpracę z PGNiG, zawarliśmy też dużo przyjaźni, bez której zawieranie kontraktów nie funkcjonuje. Jesteśmy główną firmą handlującą LNG w USA, mamy 40 milionów klientów. Wspieranie bezpieczeństwa energetycznego jest w naszym DNA. Dzisiejsza umowa przyczynia się też do rozwoju globalnego rynku LNG – Sempra Energy Jeffrey W. Martin.

Podsekretarz stanu w amerykańskim Departamencie Energii Mark Menezes powiedział, że rok 2018 był dobry dla współpracy między Polską a USA w dziedzinie gazu. – To również setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, Polska też odzyskuje niepodległość energetyczną. To również pokazuje starania amerykańskiej administracji na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski i innych naszych sojuszników. Dzisiejsza umowa przypomina, że bezpieczeństwo energetycznego przyczynia się do ogólnego bezpieczeństwa. Jeśli kraje zależą od jednego dostawcy, ryzykują swoim bezpieczeństwem i suwerennością – mówił Menezes. Dodał, że częścią polsko-amerykańskiego dialogu o energetyce jest zakup przez Polskę amerykańskiego LNG. – USA w przyszłości mogą zacząć stanowić połowę globalnego eksportu ropy i gazu. Chwalimy Polskę za to, że rozwija infrastrukturę regazyfikacyjną, ale to firmy muszą starać się, by zawierać te kontrakty – powiedział polityk.