USA wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócą sankcje

8 maja 2018, 21:00 Alert

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a “potężne sankcje” wobec Iranu wchodzą w życie.

Donald Trump. Źródło: Flickr

Porozumienie z Iranem z 2015 roku było w “samej swej istocie” nieudane. Mamy dowody, że Teheran pracował na programem nuklearnym mimo podpisania tej umowy – powiedział Trump.

Donald Trump skrytykował sygnatariuszy umowy zwracając uwagę na warunki na jakich zawarto porozumienie. Umowę nazwał “katastroficzną”. Mówiąc o przyczynach decyzji, prezydent USA zarzucił władzom w Teheranie, że wspierają terroryzm. Donald Trump zwrócił uwagę, że Iran pomaga między innymi Hamasowi, Al-Kaidzie i Państwu Islamskiemu. A to z kolei zagraża bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych – dodał.

Według amerykańskiego prezydenta, dotychczasowe porozumienie nie przyniosło zamierzonych efektów, bo Iran nadal ma możliwość prac nad bronią nuklearną. Podkreślił, że zniesienie sankcji przez Zachód dawało Teheranowi środki finansowe na działania niekorzystne z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych. Donald Trump podkreślił, że mimo zerwania umowy, USA są otwarte na konstruktywne negocjacje z Iranem.

Porozumienie nuklearne obowiązywało od lipca 2015 roku. Oprócz Stanów Zjednoczonych zostało zawarte przez pięć innych mocarstw – Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Rosję i Niemcy. Zakłada ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Według prezydenta USA poprzedni układ nigdy nie przyniósłby pokoju.

Jednocześnie zapewnił on, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on “jest w stanie i jest chętny” do podjęcia negocjacji na ten temat.

Polska Agencja Prasowa/Informacyjna Agencja Radiowa

Jakóbik: Czy sankcje wobec Iranu uderzą w PKN Orlen?