Jak wyjście USA z Syrii wpłynęło na spór o projekt EastMed?

29 października 2019, 10:45 Alert

W niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił zabicie przywódcy Państwa Islamskiego, zaś wcześniej siły USA wycofały się z Syrii. Skomplikowana sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie ma pośredni wpływ na strategiczny projekt gazociągu EastMed we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.

Cypr widziany z kosmosu. Źródło:Wikipedia
Cypr widziany z kosmosu. Źródło:Wikipedia

Projekt gazociągu EastMed

Ewentualne wznowienie uśpionych rozmów pokojowych, gdy cypryjski prezydent Nicos Anastasiades i turecki przywódca północnej części Cypru Mustafa Akinci spotkają się w przyszłym miesiącu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, mogą być krokiem w kierunku rozwiązania problemu zagospodarowania potencjalnych rezerw gazu na przybrzeżnym Cyprze i wstrzymania tureckich wierceń w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. – Istnieje silny nacisk i większa gotowość do wznowienia negocjacji w przyszłym miesiącu. Nie jestem jednak pewien, czy tureckie wiercenia w ogóle się zakończą – powiedział dyrektor generalny Cyprus Natural Hydrocarbons Company, Charles Ellinas. Zaznaczył on, że wiercenia prowadzone przez międzynarodowe koncerny naftowe na cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej prawdopodobnie rozpoczną się w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku

Tymczasem wzrosło zainteresowanie USA wschodnim regionem Morza Śródziemnego. Waszyngton podkreśla chęć współpracy z Grecją, Cyprem, Izraelem i Egiptem.- Wycofanie się z Syrii wywołało dreszcze w tych krajach i jestem pewien, że ponownie zastanowią się, jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, stąd zwiększona gotowość do wznowienia negocjacji w sprawie problemu cypryjskiego – powiedział Ellinas, dodając, że nadchodząca nowa Komisja Europejska z Ursulą von der Leyen na czele może również być chętna do negocjacji w celu rozwiązania regionalnych problemów East Med.

USA i UE postrzegały eksport z nowych odkryć we wschodniej części Morza Śródziemnego jako sposób na zmniejszenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu, gdy pierwsza nitka TurkStream dobiega końca, a rosyjski monopolista gazowy rozważa drugą. Rosjanie mówią też, że nie są zainteresowani złożami gazu na Cyprze, ponieważ mają większe projekty z Turcją i Chinami.

New Europe/Michał Perzyński

Bojanowicz: EastMed i śródziemnomorski trójkąt energetyczny (ANALIZA)