USA zapewniają Polskę o bezpieczeństwie. Duda wspiera wejście Ukrainy do Unii

28 lutego 2022, 06:30 Alert

USA rozważają wysłanie do Polski dodatkowego wsparcia. – Polska we współpracy z sojusznikami NATO będzie nadal bezpieczna – powiedziała ambasador przy NATO Julianne Smith w rozmowie z „Do Rzeczy”. Tymczasem prezydent Andrzej Duda poparł członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Flagi Ukrainy i Unii Europejskiej. Źródło: freepik
Flagi Ukrainy i Unii Europejskiej. Źródło: freepik

Wsparcie i bezpieczeństwo

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO podkreśliła, że wyłączną odpowiedzialność za rozlew krwi na Ukrainie ponosi Rosja. Jej zdaniem reakcja państw NATO będzie zjednoczona i zdecydowana. Dodała, że dowodem na to jest przerzucenie na flankę wschodnią sojuszu sił z wielu krajów Europy Zachodniej. Przypomniała, że gotowych do przerzucenia do Europy jest 8,5 tys. żołnierzy amerykańskich.

Powiedziała, że kolejne kroki NATO będą zależne od postawy Rosji, między innymi pozostania oddziałów armii rosyjskiej na terytorium Białorusi. – Nieustannie oceniamy więc zmieniającą się sytuację w sferze bezpieczeństwa w Europie. I chociaż nie wiemy, dokąd ostatecznie zostaną skierowani rosyjscy żołnierze, to jestem przekonana, że jesteśmy gotowi na każdy możliwy scenariusz – powiedziała ambasador Julianne Smith.

Zdaniem ambasador, państwa sojusznicze muszą brać pod uwagę także działania hybrydowe skierowane przeciwko poszczególnym krajom sojuszu, między innymi atakami cybernetycznymi. – Przyglądamy się sytuacji i robimy wszystko, by mieć pewność, że NATO jest w stanie na bieżąco reagować na nowe zagrożenia – podkreśliła Smith. Zwróciła uwagę na konieczność dalszego przestrzegania zasady bezwzględnego trzymania się przez sojuszników „artykułu 5 do ochrony każdego centymetra terytorium NATO”.

Polska wspiera Ukrainę w UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek o swojej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. Z tą ostatnią miał m.in. rozmawiać o członkostwie Ukrainy w UE.

– Rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Andrzejem Dudą o obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Zgodziliśmy się co do dalszych kroków w sprawie przeciwstawienia się agresorowi – poinformował prezydent Zełenski.

Wspomniał również o swojej rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowa miała dotyczyć konkretnych decyzji dotyczących wsparcia ukraińskich możliwości obrony, współpracy finansowej i członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

#NapiszDoBA: Inwazja Rosji na Ukrainę