USA zapewniają Polskę, że NATO odpowie jednym głosem na pogróżki Rosji

28 grudnia 2021, 06:00 Alert
telefon

Styczeń będzie okazją do serii spotkań poświęconych propozycji wycofania sił NATO za Odrę złożonej przez Rosję w obliczu ryzyka nowej agresji rosyjskiej na Ukrainie. Amerykanie konsultują się z Polakami i zapewniają o woli obrony wschodniej flanki NATO.

Rozmowy USA-Rosja, NATO-Rosja i szczyt OBWE poświęcone sytuacji na Ukrainie mają odbyć się odpowiednio 10, 12 i 13 stycznia. Będą poświęcone propozycjom ograniczenia zaangażowania NATO w Europie Środkowo-Wschodniej złożonym przez Rosjan.

Moskwa domaga się wycofania NATO z Ukrainy, broni nuklearnej z Europy i sił zbrojnych Sojuszu za Odrę. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem oraz Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem. Miał potwierdzić obowiązywanie artykułu piątego Paktu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że atak na jednego z sojuszników ma zostać potraktowany jak agresja na cały Sojusz. Sullivan zapewnił także o dalszym wsparciu wschodniej flanki NATO.

– Jesteśmy zgodni, że rozmowy na linii USA–Rosja powinny odzwierciedlać stanowisko całego Sojuszu. Dotyczy to zwłaszcza reakcji na najbardziej agresywne żądania rosyjskie – podkreślił Paweł Soloch. – Zrelacjonowałem ostatnie spotkanie prezydentów: Polski, Ukrainy i Litwy oraz podkreśliłem jak ważne dla Polski jest bezpieczeństwo Ukrainy i istnienie niepodległej Białorusi. Stany Zjednoczone są tego świadome – podkreślił Jakub Kumoch w odniesieniu do szczytu tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Kancelaria Prezydenta informuje, że ministrowie przekazali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę. Omówiono także „kierunki odpowiedzi” NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę. – NATO musi mówić jednym głosem, a odpowiedź na pogróżki pod adresem Ukrainy powinna być zdecydowana i twarda – ocenił Kumoch cytowany przez Biuro Polityki Międzynarodowej na Twitterze.

Kancelaria przypomina, że poniedziałkowa rozmowa była kontynuacją rozmów prowadzonych z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z Prezydentem USA Joe Bidenem 9 grudnia tego roku, a następnie rozmów w formacie doradców ds. bezpieczeństwa państw B9 i USA 16 grudnia bieżącego roku.

Kommiersant/Biały Dom/Kancelaria Prezydenta/Twitter/Wojciech Jakóbik

Szczyt Trójkąta Lubelskiego: Odpowiedź NATO na ultimatum Putina musi być zdecydowana (RELACJA)