Rząd zajmie się uwolnieniem wiatraków na lądzie

13 czerwca 2022, 06:00 Alert

Minister klimatu i środowiska RP poinformowała, że rząd zajmie się dzisiaj liberalizacją ustawy odległościowej, czyli zmianą przepisów mającą umożliwić ponownie rozwój energetyki wiatrowej na lądzie.

Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.
Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.

– W obszarze klimatu, transformacji i środowiska Polska uzgodniła w Krajowym Planie Odbudowy osiem kamieni milowych na pierwszy okres. Realizacja siedmiu jest zakończona. Ósmy to ustawa 10 h, która jest gotowa i w poniedziałek będzie dyskutowana na Komitecie Stałym – napisała minister Anna Moskwa na Twitterze.

Realizacja ośmiu kamieni milowych we wspomnianym obszarze jest niezbędna do przekazania środków KPO. Reguła 10H zakłada, że lądowe farmy wiatrowe nie mogą powstawać bliżej niż dziesięć razy dalej niż wysokość instalacji. W praktyce uniemożliwia budowę farm w Polsce i jest przedmiotem krytyki ich zwolenników.

– Środki z KPO pozwolą na podniesienie jakości życia Polaków poprzez między innymi wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów. Dzięki nim sfinansowana zostanie też budowa morskich farm wiatrowych o mocy 1500 MW oraz zakup ponad 1700 zero i niskoemisyjnych autobusów – poinformowała minister klimatu na Twitterze.

Twitter/Wojciech Jakóbik

Wiśniewski: Liberalizacja ustawy odległościowej przyczyni się do derusyfikacji energetyki