PSEW i IJ apelują o uwolnienie wiatraków na lądzie, by obniżyły ceny energii na giełdzie

23 maja 2022, 13:00 Alert

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Instytut Jagielloński opublikowały raport, z którego wynika, że rozwój farm wiatrowych na lądzie obniżyłby ceny energii na giełdzie w Polsce.

Prognoza cen energii na giełdzie w odniesieniu do potencjalnych mocy energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce. Grafika: IJ/PSEW.
Prognoza cen energii na giełdzie w odniesieniu do potencjalnych mocy energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce. Grafika: IJ/PSEW.

– Analiza PSEW i IJ „Lądowa energetyka wiatrowa a ceny hurtowe energii elektrycznej na rynku spot w Polsce” pokazuje, że produkcja energii elektrycznej z farm wiatrowych na lądzie istotnie przyczynia się do obniżenia średnich cen energii hurtowych elektrycznej w Polsce. Dane za styczeń 2020 – marzec 2022 pokazują wyraźnie, że wyższy udział produkcji z lądowych farm wiatrowych w pokryciu krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przekłada się na spadki jej cen na rynku spot – czytamy w opracowaniu PSEW oraz IJ.

– Gdyby moc lądowej energetyki wiatrowej (LEW) w 2021 roku wyniosła 0 GW, symulowana średnia roczna cena energii elektrycznej (EE) na rynku spot byłaby wyższa o ok. 163 zł/MWh Gdyby moc LEW w 2021 roku wyniosła 3,5 GW, symulowana średnia roczna cena EE na rynku spot byłaby wyższa o ok. 71 zł/MWh Gdyby moc LEW w 2021 roku wyniosła 10,5 GW, symulowana średnia roczna cena EE na rynku spot byłaby niższa o ok. 25 zł/MWh Gdyby moc LEW w 2021 roku wyniosła 14 GW, symulowana średnia roczna cena EE na rynku spot byłaby niższa o ok. 57 zł/MWh – wyliczają analitycy IJ i PSEW.

Z tego względu IJ oraz PSEW apelują o liberalizację ustawy odległościowej wprowadzającej zasadę 10H ograniczającą możliwość budowy lądowych farm wiatrowych w Polsce.

Wojciech Jakóbik

Wiśniewski: Liberalizacja ustawy odległościowej przyczyni się do derusyfikacji energetyki