Ustawa offshore ma zostać przyjęta przez rząd w najbliższych dniach

20 listopada 2020, 11:30 Alert

Projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest na ostatniej prostej prac legislacyjnych. – Wierzę, że już niebawem, za kilka dni, rząd przyjmie projekt ustawy, która trafi do Sejmu i wejdzie w życie pod koniec tego lub na początku przyszłego roku – powiedział wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podczas spotkania inicjatywy „Pomorskiej Platformy Offshore”.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki
Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki

Ostatnia prosta

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia wyzwań i szans dla Pomorza pod względem morskiej energetyki wiatrowej. – Podejmujemy wyzwanie dotyczące rozwoju gospodarczego w oparciu o OZE. Z mojej inicjatywy w ministerstwie klimatu i środowiska został podpisany list intencyjny dotyczący budowy umowy sektorowej i morskiej energetyki morskiej na Bałtyku. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. spółki energetyczne i ministerstwo aktywów państwowych, a także ministerstwo gospodarki morskiej dot. portów i logistyki, które jest obecnie w ministerstwie infrastruktury. Zaprosiliśmy do współpracy także ministerstwo obrony narodowej, tak aby uwzględnić interesy obronne kraje – powiedział na spotkaniu. Obecnie jest blisko sto podmiotów dot. budowy partnerstwa centralnego, które są zaangażowane w prace sześciu zespołów. Ich celem jest wypracowanie umowy sektorowej, w tym także – jak powiedział – rozwoju portów.

– Chcemy, aby umowa sektorowa stwarzała szansę rozwoju firm lokalnych. To właśnie na Pomorzu Środkowym będzie koncentrować się rozwój offshore’u w Polsce. Warto do tego dodać także produkcję zielonego wodoru. Tworzy się więc duży obszar gospodarczy, który będzie wart ponad 130 mld zł do 2040 roku. Do 2050 roku w Polsce może powstać nawet 28 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej – powiedział wiceminister. Przypomniał, że unijna strategia offshore zakłada powstanie 300 GW mocy do 2050 tylko w morskiej energetyce. W ramach tych i dodatkowych technologii, inwestycje mogą wynieść nawet 800 mld euro. – Polska może być tu liderem, co pokazuje podpisanie z inicjatywa Polski, deklaracja bałtycka, podpisana z państwami Morza Bałtyckiego. Chcemy, aby od 2024-2025 roku powstawały na polskim Bałtyku pierwsze morskie farmy wiatrowe. Chcemy, aby polskie firmy w Gdańsku, Gdyni i Władysławowie obsługiwały nie tylko polskie farmy, ale także instalacje w krajach sąsiednich – powiedział.

Na zakończenie wiceminister Zyska zaznaczył, że projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest na ostatniej prostej prac legislacyjnych. – Wierzę, że już niebawem, za kilka dni, rząd przyjmie projekt ustawy, która trafi do Sejmu i wejdzie w życie pod koniec tego lub na początku przyszłego roku – zakończył.

Bartłomiej Sawicki

KE przedstawiła strategię dla offshore. 800 mld euro inwestycji i 300 GW do 2050 roku