Vattenfall uruchamia w Niemczech magazyn energii

24 listopada 2016, 13:30 Alert
samochód elektryczny

Szwedzki Vattenfall uruchamia w portowej dzielnicy w Hamburgu magazyn energii o mocy 2 MW, w którym zostaną wykorzystane zużyte baterie z testowych pojazdów z napędem elektrycznym.

Vattenfall zastosuje w magazynie energii 2,6 tys. modułów bateryjnych z ponad stu testowych samochodów elektrycznych BMW. Magazyn o pojemności 2,8 GWh i mocy 2 MW ma służyć do stabilizacji pracy niemieckiego systemu elektroenergetycznego.

Jak podkreśla Vattenfall, tego typu magazyn jest idealny do stabilizacji pracy systemu, bo przełączenie między trybem ładowania i rozładowania zajmuje tylko ułamek sekund. Jednocześnie Szwedzi zawracają uwagę, że w Niemczech operator sieci kupuje tygodniowo ponad 600 MW mocy do sterowania system, wykorzystując do tego celu głównie elektrownie konwencjonalne i szczytowo-pompowe. Koszt takiej usługi – według Vattenfalla – waha się w Niemczech na poziomie pomiędzy 2 tys., a 3 tys. euro za MW.

Obiekt w Hamburgu jest obecnie w fazie testów i ma być przyłączony do sieci na początku przyszłego roku.

W Wielkiej Brytanii Vattenfall wygrał niedawno zorganizowany przez National Grid przetarg na budowę magazynu o mocy 22 MW, który ma powstać przy należącej do koncernu elektrowni wiatrowej Pen y Cymoedd. W tym przypadku mają zostać zastosowane nowe, nieużywane wcześniej baterie.

CIRE.PL