Venture Global ostatecznie zatwierdził budowę terminalu LNG, gdzie zakupy będą robić Polacy

25 maja 2022, 17:30 Alert

Venture Global LNG podjął ostateczną decyzję inwestycyjną i pomyślne zamknął temat 13,2 miliarda dolarów finansowania projektu na wstępną fazę obiektu Plaquemines LNG i powiązanego z nim rurociągu Gator Express.

88. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
88. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Jest to pierwszy projekt LNG w Stanach Zjednoczonych, który osiągnął zamknięcie finansowe od czasu instalacji Calcasieu Pass firmy Venture Global w sierpniu 2019 roku. – Zespół Venture Global z dumą ogłasza ostateczną decyzję inwestycyjną w naszym drugim projekcie, Plaquemines LNG, zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu eksportu w Calcasieu Pass. Chcę podziękować naszemu zespołowi za niestrudzone wysiłki na rzecz wsparcia tego niezwykłego osiągnięcia – powiedział Mike Sabel, dyrektor generalny Venture Global LNG.

– Plaquemines będzie opierać się na sukcesie przełęczy Calcasieu, która pobiła światowe rekordy szybkości budowy. Projekt przyciągnął solidne wsparcie finansowe i handlowe, które umożliwiło nam formalne usankcjonowanie tego projektu w krytycznym momencie dla rynków surowców energetycznych. Dzisiaj szybkość liczy się bardziej niż kiedykolwiek, a Venture Global ma wyjątkową możliwość, aby szybko wprowadzić amerykańskie LNG na rynek w celu wspierania globalnego bezpieczeństwa energetycznego i postępu w zakresie ochrony środowiska. Chciałbym podziękować naszym klientom, pożyczkodawcom, doradcom, partnerom budowlanym i lokalnym partnerom w Luizjanie za zaufanie i wsparcie – dodał Sabel.

LinkedIn/Michał Perzyński