Vestager: Śledztwo KE przeciwko Gazpromowi niebawem nabierze tempa

18 lutego 2015, 13:48 Alert
gaz

W wywiadzie dla Wall Street Journal Komisarz ds. konkurencji Unii Europejskiej Margrethe Vestager zadeklarowała, że śledztwo prowadzone przez Komisję Europejską przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi niebawem nabierze tempa.

Sprawa trwa już od dwóch i pół roku. Komisja bada czy i jak Gazprom nadużywał swojej pozycji monopolisty w Europie Środkowej i Wschodniej. W dobie wojny na Ukrainie pojawiło się przekonanie, że śledztwo jest hamowane z powodów politycznych.

– Myślę, że możemy ruszyć sprawę naprzód w względnie szybkim terminie – powiedziała WSJ Vestager. – Dla mnie jest bardzo ważne, aby każda firma w UE miała te same zasady i spotykała się z taką samą reakcją. Jeśli postrzegają państwo tę sprawę jako polityczną, to nigdy nie będzie dobrego terminu na śledztwo. Lepiej ustalić co będzie sprawiedliwym działaniem i wtedy czekać na interpretację dobrej decyzji w dyskusji.

Przypomniała, że podobne postępowanie toczy się przeciwko amerykańskiemu Google, w obronie którego stanął w ostatnim czasie prezydent USA Barack Obama.