Duński Vestas wchodzi w polskie wiatraki na lądzie

21 marca 2019, 11:45 Alert

Duński potentat w produkcji turbin wiatrowych w Polsce zostanie udziałowcem 7 farm wiatrowych działających w Polsce.

Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

W spółce z mieszanym kapitałem udziałowcem obok Vestas jest także GEO Renewables, która przekaże na mocy umowy 50 procent udziałów w projektach wiatrowych . – W ramach naszej strategii angażujemy się w daną liczbę projektu w zakresie wspólnego rozwoju na całym świecie z wybranymi klientami, którzy zgłaszają się o udział Vestasa w takich projektach – pisze portalowi EnergiWatch przedstawiciel Vestas.

Łączny kapitał zakładowy siedmiu projektów wynosi około 16,1 mln koron. Spółka Vestas Polska została utworzona w 2003 roku jako firma zajmująca się serwisowaniem nowo zainstalowanych turbin wiatrowych. Posiada w Polsce dwa biura, 19 punktów serwisowych, a jej instalacje są ulokowane w 135 miejscach w Polsce.

Pod koniec stycznia do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zgodę na koncentrację. Jak czytamy w ówczesnym komunikacie UOKiK, zgłaszana koncentracja ma polegać na utworzeniu przez Solaque Holding Ltd. z siedzibą w cypryjskiego Nikozji, i Wind Power Invest A/S z siedzibą w duńskim Aarhus, (Wind Power), siedmiu wspólnych przedsiębiorców poprzez nabycie przez Wind Power 50 procent udziałów w kapitale zakładowym i ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników w już istniejących spółkach, należących do grupy kapitałowej, do której należy Solaque:

  • Finadvice Fair Energy Wind Development 3 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie lub Pileus Energy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
  • Nowa Energia 1 sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni,
  • Farma Wiatrowa Bogoria sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
  • Pon-Therm Farma Wólka Dobryńska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
  • Kowalewo Wind sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
  • EWP European Wind Power Krasin sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
  • Contino Omikron sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie („Spółki Projektowe”).

Zamierzoną działalnością Spółek Projektowych jest prowadzenie dalszych działań przygotowawczych i budowa farm wiatrowych w Polsce, a następnie ich obsługa, wytwarzanie energii elektrycznej i wprowadzanie jej do obrotu.

Spółka Solaque należy do Grupy Geo Renewables, a Wind Power należy do grupy Vestas.

EnergiWatch/Bartłomiej Sawicki