Vestas dostarczy turbiny do polskich farm wiatrowych

23 stycznia 2020, 13:30 Alert

Vestas, duński producent turbin wiatrowych na skalę światową, zaopatrzy projekt elektrowni wiatrowej w Janikowie w modele typu 29 V100-2.0 MW.

Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

Zamówienie jest realizowane na zlecenie duńskiego dewelopera Eurowind Energy A/S. Deweloper realizuje projekt budowy lądowej farmy wiatrowej w województwie kujawsko-pomorskim. Zamówienie dotyczy elektrowni wiatrowej, która jest realizowana w wyniku grudniowej aukcji OZE. Dla duńskiego producenta to już drugi projekt wygrany w aukcji OZE z 2019 roku.

Vestas ma dostarczyć do Polski 29 turbin typu V100-2.0MW oraz jedną typu V90-2.0. Pierwsze zostaną zainstalowane na 120-metrowych wieżach, drugie na stumetrowych. Pierwsze turbiny mają być dostarczone już w pierwszym kwartale 2021 roku. Uruchomienie pierwszych turbin przewidziane jest na czwarty kwartał 2021 roku.

– Projekt Janikowo jest kolejną oznaką odbicia się sektora wiatrowego w Polsce, natomiast firma Eurowind Energy A / S koncentruje się coraz bardziej w tym regionie – powiedział Jens Rasmussen, dyrektor generalny Eurowind Energy A/S. Przedstawiciel spółki poinformował, że jego firma w sumie wygrała 11 projektów, które dotyczą budowy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 152 MW.

Z kolei przedstawiciele Vestasa wskazali, że firma jest dumna z bycia partnerem Eurowind Energy A/S, przy budowie elektrowni wiatrowej w Janikowie. – Z niecierpliwością oczekujemy na zwiększenie ogólnego wzrostu produkcji energii odnawialnej w Polsce i wygenerowanie maksymalnej wartości, która będzie uzasadniać nasz biznes – skomentował Nils de Baar, dyrektor Vestas na Europę Północną i Środkową.

W komunikacie Vestasa czytamy, że w projekcie w Janikowie zastosowany został system SCADA Business VestasOnline, który umożliwia deweloperowi podgląd danych operacyjnych turbiny w czasie rzeczywistym, co przekłada się na dokładniejsze prognozowanie produkcji energii. Celem systemu jest optymalizacja pracy systemu.

Vestas jest obecnie największym producentem turbin wiatrowych na świecie. Duńczycy dostarczyli swoje produkty do 80 krajów, a łączna moc turbin wynosi 108 GW. Gigant zatrudnia obecnie 25 tysięcy pracowników na świecie.

Vestas/Eurowind Energy A /Patrycja Rapacka