Ministerstwo infrastruktury: Via Carpatia to priorytet rządu

5 lutego 2018, 13:45 Alert
grafika Via Carpatia
Via Carpatia, grafika: BiznesAlert.pl

Via Carpatia to priorytet rządu PiS – powiedział w poniedziałek w Rzeszowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej odcinka S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Droga jest częścią trasy Via Carpatia.

Finansowanie S19

Adamczyk zaznaczył, że Via Carpatia „w przypadku Prawa i Sprawiedliwości to nie tylko deklaracje, ale konkretne realizacje”. Dodał, „Mimo że (zadanie – PAP) kosztowne i bardzo wymagające, to realizujemy to przedsięwzięcie, które jest swoistą drogą życia, bo tak nazywamy ten szlak” – powiedział minister.

Podkreślił, że podpisana umowa na przygotowanie odcinka drogi ekspresowej oraz wybór najkorzystniejszych ofert na dwa kolejne odcinki S19 na Podkarpaciu to ważne kroki do powstania szlaku Via Carpatia w Polsce. „To także potwierdzenie tego, że realizujemy nasze obietnice. S19 ma zapewnione finansowanie, a coraz więcej odcinków jest kierowanych do realizacji” – poinformował Adamczyk.

Umowy na budowę dróg

Zdaniem ministra w maju br. będą podpisane umowy na koncepcję programową dla wszystkich odcinków S19 od Rzeszowa w stronę Barwinka.

Adamczyk zapowiedział, że wkrótce podpisane zostaną też umowy na budowę sześciu odcinków tej trasy – od Niska w stronę granicy z woj. lubelskim oraz od Niska w kierunku Sokołowa Małopolskiego.

Koncepcja programowa na odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do węzła Domaradz kosztować ma ponad 17 mln zł. W przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Promost Consulting, IRP Biuro Projektów, Zakład Usług Geologicznych i Projektowych Budownictwa i Ochrony Środowiska GEOTECH.

Polska Agencja Prasowa