Volkswagen, Renault i PSA uruchamiają elektryczny car-sharing

5 lipca 2018, 14:00 Alert

Volkswagen zakomunikował, że w 2019 r. w niemieckich miastach uruchomi usługi car-sharingu świadczone za pomocą samochodów całkowicie elektrycznych.

fot. PKN Orlen

W 2020 r. usługi zostaną wdrożone również w większych miastach w pozostałej części Europy, w Ameryce Północnej oraz Azji. W 2016 r. Grupa Volkswagena założyła firmę MOIA, której przedmiotem działalności jest dostarczanie rozwiązań zapewniających nowe możliwości transportowe w miastach m.in. w zakresie jazdy współdzielonej. Nowy projekt ma stanowić uzupełnienie działalności spółki.

Na usługi mobilnościowe stawiają również inne koncerny motoryzacyjne. 04 lipca Renault ogłosiło, że zamierza uruchomić w regionie Paryża usługi car-sharingu i ride-hailingu. Według planów, serwis ruszy we wrześniu bieżącego roku. Renault odda do dyspozycji klientów całkowicie elektryczne modele ZOE, Twizy, Kangoo Z.E. oraz Master Z.E. W ramach projektu, do końca 2019 r. przeznaczona do car-sharingu flota ma się łącznie składać z 2 000 pojazdów.

Największy konkurent Renault na rodzimym rynku, Grupa PSA, pod marką Free2Move planuje uruchomić w Paryżu serwis car-sharingu w czwartym kwartale 2018 r. Również i w tym przypadku, usługi będą świadczone za pomocą samochodów całkowicie elektrycznych. W skład floty Free2Move początkowo wejdzie 500 EV Peugeota oraz Citroëna.

ORPA.pl