Von der Leyen: W tym tygodniu KE przedstawi nową strategię cyfrową

19 lutego 2020, 09:45 Bezpieczeństwo
Ursula von der Leyen. Źródło: Flickr
Ursula von der Leyen. Źródło: Flickr

Na łamach niemieckiej gazety Handelsblatt przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przedstawienie nowej strategii cyfrowej i zarysowała jej założenia.

Strategia cyfrowa Komisji Europejskiej

– Jestem optymistką technologiczną. Podczas studiów medycznych dowiedziałam się, że technologia ratuje życie i czyni cuda. Dzisiaj jest dla nas rzeczą oczywistą, że przyjmujemy antybiotyki w przypadku infekcji i możemy przejść na zdjęcie rentgenowskie, jeśli nastąpi uraz. Były to kiedyś rewolucyjne odkrycia. A to dopiero początek. Chcę, aby cyfryzacja stała się normą w naszym społeczeństwie: czy to w rolnictwie, czy w świecie finansowym, w kulturze lub budownictwie, w walce ze zmianami klimatu lub z terroryzmem. Taka jest wizja nowej strategii cyfrowej, którą Komisja Europejska przedstawi w tym tygodniu – pisze von der Leyen.

– W ten sposób nasze społeczeństwo może najwięcej skorzystać z innowacji i konkurencji. Cyfrowa Europa powinna pokazać Europę w jej najlepszym wydaniu – otwartą, uczciwą, różnorodną, demokratyczną i pewną siebie. Nasza strategia cyfrowa jest szeroka, ponieważ cyfrowa zmiana przenika także wszystkie dziedziny życia. Od cyberbezpieczeństwa po infrastrukturę krytyczną, od edukacji cyfrowej po umiejętności, od demokracji po media. I zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem promuje także zrównoważony rozwój, taki jak neutralność klimatyczna centrów danych do 2030 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej

– Musimy mieć pewność, że nasze prawa i prywatność są chronione zarówno online, jak i offline, że mamy kontrolę nad naszym życiem i danymi osobowymi oraz że możemy zaufać technologii. Nadchodzą nowe technologie, ale nasze wartości pozostają. Cyfrowa zmiana w Europie musi obejmować obywateli, przedsiębiorstwa i społeczeństwo jako całość. Musi służyć ludziom, aby technologia przynosiła wymierne korzyści ich życiu. Aby to zrobić, Europa potrzebuje własnych zdolności cyfrowych – komputerów kwantowych, 5G, bezpieczeństwa cybernetycznego i sztucznej inteligencji. Są to niektóre z priorytetów inwestycyjnych, na które wykorzystamy fundusze UE do mobilizacji inwestycji krajowych i prywatnych – pisze szefowa KE.

Źródło: Handelsblatt, opracowanie: Michał Perzyński

Heymann: Cel neutralności klimatycznej podważa wiarygodność tych, którzy go wyznaczyli (ROZMOWA)