W 2016 roku Rosja może częściowo sprywatyzować sektor naftowy

30 grudnia 2015, 07:45 Alert
ropanaftowa

(TASS/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew zapowiedział, że częściowa prywatyzacja wielkich rosyjskich firm państwowych przewidziana na 2016 r. będzie odbywać się poprzez rynkową sprzedaż akcji. Ten scenariusz potwierdza minister finansów.

Jednak nie jest wykluczona także sprzedaż udziałów inwestorom strategicznym, a także jeszcze inne opcje. Już w listopadzie prywatyzację niektórych wielkich firm państwowych zapowiedział na konferencji prasowej w Moskwie Władimir Putin. Ułukajew podkreślił, że decyzja o prywatyzacji będzie zależeć od dwóch kwestii: zainteresowania rynku oraz gotowości tych firm do prywatyzacji. W tym kontekście rosyjski minister wymienił przede wszystkim koncern naftowy Rosnieft oraz kilka innych –m.in. Aeroflot, Sovcomflot, RusHydro i Basznieft.

– Sprawa dotyczy przede wszystkim Rosnieftu, ale i Basznieftu – przyznał Anton Siluanow, minister finansów, na antenie Rossija 24.

Do prywatyzacji Rosnieftu miało dojść już w 2014 roku, ale do tego nie doszło ze względu na obłożenie firmy sankcjami USA i Unii Europejskiej, a co za tym idzie pogorszenia się jej kondycji finansowej.