W Europie pojawi się więcej samochodów napędzanych wodorem

31 sierpnia 2017, 07:15 Alert

W lutym 2017 roku Hydrogen Mobility Europe (H2ME) ogłosiło, że wypuszcza na drogi pierwszych 100 samochodów napędzanych ogniwami wodorowymi.

fot. flickr

Projekt budowy sieci udostępniającej kierowcom możliwość tankowania paliw alternatywnych to element wieloletniego programu wspieranego przez Komisję Europejską. Pierwsze pojazdy elektryczne napędzane wodorem (FCEV) pojawią się w następujących krajach: Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Nie tylko Toyota działa na rzecz promocji wodoru jako ogólnodostępnego paliwa alternatywnego do paliw kopalnych.

Do koalicji mającej na celu propagowanie wodoru jako czystej alternatywy dla pojazdów spalinowych przystąpiły między innymi: Dania, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Islandia, Holandia.

Konwersji na alternatywne paliwa poddawane są między innymi samochody Renault, Hyundai oraz Mercedes.

W sumie w ramach projektu wdrożonych zostanie 1400 pojazdów FCEV (samochodów osobowych i dostawczych) i powstanie 49 stacji ładowania wodoru. Całkowity budżet przedsięwzięcia to 170 mln euro. Projekt został zainicjowany w 2015 roku.

Na jesień tego roku przewidziane są kolejne spotkania robocze, w czasie, których specjaliści z europejskich krajów będą szukać sposobów na zwiększenie zainteresowania technologiami związanymi z wodorem.

H2ME.eu/Agata Rzędowska