W Japonii ruszył kolejny blok jądrowy

16 października 2015, 06:25 Alert

(CIRE)

Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA
Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA

W czwartek, 15 października spółka Kyushu Electric Power Company wznowiła pracę drugiego bloku w elektrowni jądrowej Sendai w prefekturze Kagoshima w południowej Japonii. To drugi blok jądrowy uruchomiony w kraju kwitnącej wiśni po tym jak po katastrofie Fukushimie wyłączono wszystkie tego typu jednostki.

Blok PWR o mocy 846 MW został uruchomiony w czwartek o godzinie 10.30 czasu miejscowego, jego ponowne przyłączenie do sieci planowane na 21 października. Pełną moc blok ma uzyskać na początku listopada.

Wcześniej, w sierpniu został uruchomiony pierwszy blok tej elektrowni, również o mocy 846 MW, który rozpoczął komercyjną produkcję energii elektrycznej na początku września.

Oba bloki spełniają zmienione po katastrofie Fukushimie standardy bezpieczeństwa dla tego typu jednostek.

Oprócz dwóch bloków elektrowni Sendai pomyślnie audyt dostosowania do nowych standardów przeszły też dwa bloki należącej Kansai Electric Power Company elektrowni Takahama (nr 3 i 4) oraz jeden blok (nr 3) elektrowni Ikata, której właścicielem jest Shikoku Electric Power Company.

Jednak póki co uruchomienie bloków elektrowni Takahama jest mało prawdopodobne, ze względu na sądowy zakaz. Blok elektrowni Ikata ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Wszystkie z 48 komercyjnych reaktorów w Japonii zostały zamknięte po katastrofie Fukushimie, pięć z nich zostało wyłączone na stałe, a 43 jednostki po przejściu audytu zgodności z nowymi regulacjami, potencjalnie może wrócić do pracy.