W kwietniu rozstrzygnie się los kontrowersyjnej wymiany OMV-Gazprom

22 marca 2016, 17:00 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował rzecznik OMV, szef austriackiej spółki oraz tamtejszy minister finansów 1 kwietnia przylecą do Petersburga w celu podpisania porozumienia z Gazpromem o wymianie aktywów.

Od wielu miesięcy strony pracują nad umową w tej sprawie. Zgodnie z nią OMV miałoby otrzymać udziały w złożu Urengoj na Syberii, ale nie pojawiły się szczegóły dotyczące tego, co austriacka spółka mogłaby zaoferować w zamian. W zeszłym miesiącu szef OMV Rainer Seele powiedział, że należyta staranność przy pracach nad umową wymaga kilku miesięcy prac. Elementem działań będzie podróż ministra finansów Hansa Joerga Schellinga do Rosji. Seele opierając się głównie na wymianie aktywów z Gazpromem chce pomóc OMV w obniżeniu kosztów wydobycia gazu.

Z kolei zdaniem rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka, wspomniana wymiana mogłaby dotyczyć należących do OMV złóż ropy oraz gazu, ,,w krajach trzecich” albo projektów infrastruktury energetycznej w Austrii. OMV posiada aktywa w Australii, Nowej Zelandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Gabonie, Tunezji, Kazachstanie, Namibii i na Madagaskarze.

Reuters nie podaje, czy podczas rozmów poruszono kwestię współpracy w ramach podziemnego magazynu gazu Heidach (największy w Austrii i drugi co do wielkości w Europie Centralnej – przyp. red.). Rosyjski gaz składowany w Heidach trafia na rynki regionalne przez Środkowo-europejski hub gazowy w Baumgarten (CEGH). Ten magazyn miał być elementem wymiany z Rosjanami. Proces został jednak spowolniony przez napięcie polityczne między Rosją a Unią Europejską po agresji tej pierwszej na Ukrainie.

Nie wiadomo czy fakt, że Heidach nie został wymieniony w rozmowach oznacza, że magazyn został wykluczony z wymiany aktywów i czy na taką decyzję mogłaby mieć wpływ Komisja Europejska, prowadząca przeciwko Gazpromowi śledztwo w sprawie nadużyć na rynku Europy Środkowej i Wschodniej, w tym uzyskiwania nieuprawnionego wpływu na infrastrukturę gazową.

Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku w centralnym biurze Gazpromu odbyło się spotkanie robocze prezesa zarządu rosyjskiej spółki Aleksieja Millera z prezesem austriackiej spółki OMV Rainerem Seele. Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na realizację projektu Nord Stream 2 a także na perspektywy wymiany aktywów i dostaw dla OMV ropy z portfelu grupy Gazprom.

Dnia 23 października w Wiedniu odbyło się spotkanie Seela z Millerem podczas którego strony omówiły współpracę w ramach realizacji projektu Nord Stream 2 i potencjalną wymianę aktywów.

Podczas spotkania Aleksiej Miller i Rainer Seele podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie możliwości uruchomienia dostaw ropy. Dokument określa, że strony rozważą możliwość dostaw ropy dla OMV z portfela Grupy Gazprom. Chodzi prawdopodobnie o dostawy od Gazprom Nieftu.

OMV jest głównym partnerem Gazpromu w Austrii. 4 września 2015 roku, Gazprom, E.ON, OMV, Shell i ENGIE podpisały kontrakt na wspólną budowę gazociągu Nord Stream 2 o przepustowości  55 mld m3 gazu rocznie. Gaz będzie transportowany z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ponadto w dniu 4 września 2015 roku, Gazprom i OMV podpisały umowę w sprawie podstawowych warunków wymiany aktywów. Transakcja przewiduje, że  OMV nabędzie 24,98 proc. udziałów w blokach 4A i 5A złoża gazu i kondensatu Achimov na jamalskim polu Urengoj, w zamian za udział Gazpromu w aktywach OMV. W 2014 roku Gazprom  w Austrii sprzedał 4,2 mld m3 gazu.