W marcu rozmowy o dostawach gazu na Ukrainę i śledztwie przeciwko Gazpromowi

3 marca 2016, 07:15 Alert
gaz

(Wojciech Jakóbik)

Marzec może być miesiącem rozmów gazowych. Komisja Europejska chciałaby do końca tego miesiąca przeprowadzić negocjacje z udziałem Ukrainy i Rosji na temat dostaw gazu nad Dniepr po zakończeniu okresu grzewczego. W przyszłym tygodniu Gazprom ma rozmawiać z komisarz ds. konkurencji na temat kompromisu w sprawie śledztwa antymonopolowego.

Komisja Europejska zaproponowała trójstronne rozmowy z udziałem jej przedstawicieli, Ukraińców i Rosjan „na koniec obecnego okresu grzewczego”, który trwa do końca marca. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz. Powiedział on na konferencji Ukrainian Energy Forum w Kijowie, że wierzy, iż strony spotkają się przed końcem miesiąca. Przyznał, że dzień rozmów nie został jeszcze wyznaczony.

Wiceprzewodniczący Gazpromu Aleksander Miedwiediew odwiedzi biuro Margrethe Vestager w przyszłym tygodniu. Unijna komisarz ds. konkurencji rozważa reakcję na odpowiedź Rosjan na zarzuty przedstawione w toku śledztwa antymonopolowego. Może nałożyć na Gazprom karę, lub znaleźć rozwiązanie ugodowe, na co liczy Miedwiediew.

Gazprom chce uniknąć kary finansowej, która może wynieść do 7,6 mld dolarów, czyli 10 procent dochodów z 2014 roku. W zamian za wyznaczone przez Komisję koncesje, firma mogłaby uniknąć kary.

Komisja Europejska stwierdziła w toku śledztwa, że Gazprom nadużywał swojej pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej: zawyżał ceny, dzielił rynki i pozyskiwał nieuprawniony wpływ na infrastrukturę gazową. Chodzi o działania w Polsce, Bułgarii, Litwie, Łotwie i Estonii.

Aleksander Miedwiediew odwiedzi Brukselę 9 marca. Termin rozmów potwierdził Gazprom Export, ale Komisja Europejska odmówiła komentarza w tej sprawie.