W PiS nie ma zgody odnośnie fuzji PKN Orlen-Lotos-PGNiG?

14 stycznia 2016, 14:45 Alert
wazne gaz

(Wojciech Jakóbik)

– PiS rakiem w sprawie fuzji Orlen, Lotos i PGNiG? Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa jej przewodniczący Marek Suski (poseł partii rządzącej – przyp. red.) stwierdził, że wypowiedź ministra w tej sprawie została zmanipulowana i takich zamiarów nie ma – informuje poseł Tadeusz Aziewicz, reprezentujący Platformę Obywatelską w Gdyni.

– W efekcie PiS odrzucił mój wniosek o przedstawienie informacji o planowanej fuzji. Minister Dawid Jackiewicz dotychczas nie zdementował zamiaru koncentracji tych podmiotów. Trudno ocenić kto mówi prawdę, pewne jest że trwa zabawa pieniędzmi akcjonariuszy naszych największych koncernów – alarmuje Aziewicz.

Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że fuzją i przejęciem Lotosu byłby zainteresowany PKN Orlen, a sprzeciwia jej się gdańska spółka. Nieznane jest stanowisko PGNiG w tej sprawie, choć źródła BiznesAlert.pl wskazują, że firma również mogłaby skorzystać na przejęciu aktywów należących do Lotosu. Trójmiejski poseł Platformy krytykuje pomysł fuzji.

Jak poinformował PAP Dawid Jackiewicz, minister Skarbu Państwa, resort rozpoczął właśnie prace analityczne nad ewentualnym połączeniem trzech wymienionych spółek. Na razie ministerstwo ma zająć się zbadaniem tego, czy takie połączenie w ogóle „miałoby sens”. Dawid Jackiewicz podał, że wstępna analiza może być gotowa do końca pierwszego kwartału.

Decyzja w sprawie dalszych działań mają zostać podjęte do końca marca. Minister nie chciał przesądzać jaka mogłaby być forma tego połączenia. Zaznaczył, że są rozważane różne warianty przy czym nie podjęto żadnych decyzji. Przeprowadzone badania będą podstawą dla późniejszych ,,głębokich analiz”.

Więcej: Balon próbny fuzji może szybko pęknąć