W styczniu Indie podpiszą umowę na zakup francuskich Rafali

28 grudnia 2015, 11:20 Alert
Dassault Rafale. Fot. Wikimedia Commons
Dassault Rafale. Fot. Wikimedia Commons

(Xinhua/Kommiersant/Piotr Stępiński)

Pod koniec stycznia 2016 r., w trakcie wizyty prezydenta Francois Hollande w Delhi, Indie i Francja mogą podpisać umowę o zakupie myśliwców Rafale – poinformowała agencja Xinhua powołując się na swoje źródło.

– Umowa wojskowa na zakup 36 myśliwców raczej zostanie podpisana – powiedział rozmówca agencji dodając, że resort obrony później ogłosi szczegóły dotyczące transakcji.

Jak informował Kommiersant, w maju stało się jasne, że francuska spółka Dassault Aviation może utworzyć joint venture z państwowym koncernem Hindustan Aeronautics Limited lub prywatną indyjską spółką zajmującą się montażem swoich myśliwców Rafale. Wcześniej Indie zobowiązały Dassault Aviation do wyasygnowania 30-50 proc. kwoty zainwestowanej w produkcję w tym państwie. Stworzenie podobnego joint venture może być dla Dassault Aviation w takich warunkach dobrym wariantem. Zdaniem rosyjskiej gazety wspomniana kwestia będzie omawiana w New Delhi 6 maja, gdy do indyjskiej stolicy przyleci francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Należy zwrócić uwagę, że póki co myśliwce są produkowane tylko we Francji. Uwzględniając, że tylko w tym roku Dassault Aviation zapewnił sobie 3 umowy na dostawy 84 samolotów, w tym do Indii, to obecne zdolności montażowe (jeden samolot w miesiącu) są niewystarczające.

Rafale jest to francuski, wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji zaprojektowany przez firmę Dassualt Avation. Pierwszy jego lot odbył się w 1986 r. Do służby we francuskich siłach morskich oraz lotniczych został przyjęty odpowiednio w 2004 r. i 2006 r.

Po raz pierwszy francuski myśliwiec, w warunkach bojowych, został wykorzystany w marcu 2007 r. podczas operacji NATO w Afganistanie. Brał on także udział w operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego w marcu 2011 r. przeciwko wojskom Kadafiego. Przetarg na dostawę Rafali do Indii został rozstrzygnięty w 2012 r. Wówczas francuski myśliwiec wygrał z rosyjskim MIG-iem-35, z europejskim Eurofighter Typhoon, szwedzkim SAAB JAS-39 Grippen, a także amerykańskimi F-16 oraz Boeingiem F/A-18E/F. W lutym tego roku Dassault podpisał umowę dotyczącą dostaw dla Egiptu 24 myśliwców typu Rafael.