Wadowski: Sprzedaż Janiny nie sprawi, że segment wydobywczy Tauronu będzie rentowny

28 maja 2019, 15:00 Alert

Ewentualna sprzedaż Zakładu Górniczego Janina nie oznacza, że automatycznie segment wydobywczy Tauronu stanie się rentowny – ocenia wiceprezes Tauronu Marek Wadowski. Konieczne do tego jest zwiększenie wydobycia przez pozostałe kopalnie z grupy: Sobieski i Brzeszcze.

Marek Wadowski, wiceprezes Grupy Tauron ds. finansowych Fot. BiznesAlert.pl
Marek Wadowski, wiceprezes Grupy Tauron ds. finansowych Fot. BiznesAlert.pl

„Ewentualna sprzedaż ZG Janina nie oznacza, że segment wydobywczy stanie się automatycznie rentowny. Wyniki się poprawią, ale musi dojść do zwiększenia wydobycia w pozostałych kopalniach Sobieski i Brzeszcze” – powiedział we wtorek dziennikarzom wiceprezes Wadowski. Zakład Górniczy Janina jest jednym z aktywów, które Tauron jest gotowy sprzedać. Zamiarem spółki jest koncentracja na zielonej energetyce. Stąd pomysł pewnych dezinwestycji w aktywach wydobywczych i ciepłowniczych.

Wiceprezes Tauronu zaznacza jednak, że do sprzedaży Janiny mogłoby dojść po spełnieniu pewnych warunków. „Partner musiałby z jednej strony zagwarantować kontynuację prowadzonych w Janinie inwestycji, z drugiej musiałby być gotowy podpisać z nami umowy handlowe, gdyż chcielibyśmy w dalszym ciągu kupować stamtąd węgiel” – powiedział Wadowski. Dodał, że kopalnia Janina jest w stanie mieć dobrą, dodatnią EBITDA po ukończeniu inwestycji w poziom 800 m.

„Do ukończenia tej inwestycji potrzeba wydać jeszcze 200 mln zł w dwa lata” – powiedział Wadowski. Po pierwszym kwartale 2019 roku segment wydobycia Tauronu zmniejszył przychody do 292 mln zł z 385 mln zł przed rokiem, a strata EBITDA wynosi 44 mln zł wobec dodatniej EBITDY w wysokości 44 mln zł przed rokiem. Nakłady inwestycyjne w tym segmencie w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosły 96 mln zł. Produkcja węgla handlowego w grupie Tauron w pierwszym kwartale wyniosła 1,26 mln ton.

Polska Agencja Prasowa