Walczak: Mobilne laboratoria Orlenu uzupełnią pakiet paliwowy w walce z oszustami

25 maja 2017, 14:00 Energetyka
Walczak
fot. Ministerstwo Finansów

– Mobilne laboratoria do badania jakości paliwa to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie są dzięki nim obarczani długotrwałym postępowaniem kontrolnym – powiedział Piotr Walczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Urząd otrzymał od PKN Orlen dwa nowoczesne wozy laboratoryjne.

Za pomocą nowego sprzętu próbka jest badana w trakcie kontroli. Jeśli nie zostaną wykryte nieprawidłowości sprawdzany transport paliwa może jechać dalej.

– Gdy takie laboratoria nie funkcjonują musimy pobrać próbkę, która dopiero jest przewożona do specjalnego laboratorium. Ten proces się wydłuża, tworzy to trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej – zauważył Walczak.

– Przy niespełnieniu wymogów, łącznie z ominięciem obowiązku podatkowego, doprowadzamy do natychmiastowego zatrzymania – dodał.

Zdaniem urzędnika Krajowej Administracji Skarbowej nowy sprzęt pozwoli przede wszystkim na eliminowanie najbardziej skomplikowanych, nielegalnych operacji fałszowania paliw.

Ministerstwo Finansów stawia na najnowsze technologie i rozwiązania techniczne w zwalczaniu przestępczości dla uszczelnienia systemu podatkowego, bez konieczności wzrostu zatrudnienia.

Według Walczaka inwestycja wpisuje się w ten sposób jako techniczne uzupełnienie legislacyjnych rozwiązań pakietu paliwowego, uchwalonego przez Sejm w ubiegłym roku.