Buda: W ciągu kilku dni ogłosimy program dla przedsiębiorstw energochłonnych

6 września 2022, 16:45 Ciepłownictwo

– Przygotowujemy i myślę, że w ciągu kilku dni ogłosimy program dla przedsiębiorstw energochłonnych. To są te największe huty, największe przedsiębiorstwa – powiedział Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Programie III Polskiego Radia.

Waldemar Buda fot. MFIPR

MRiT zapowiada dodatki dla przedsiębiorstw energochłonnych

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił w Programie III Polskiego Radia o pomocy dla sektora energochłonnego, działaniach Komisji Europejskiej oraz o kosztach wprowadzanych rozwiązań. – Przygotowujemy i myślę, że w ciągu kilku dni ogłosimy program dla przedsiębiorstw energochłonnych. To są te największe huty, największe przedsiębiorstwa, które najwięcej prądu zużywają, to jest największy koszt produkcji – poinformował minister i dodał, że program szacowany jest na kwotę 5 miliardów złotych.

Minister odniósł się do pandemii, porównując to do obecnego kryzysu. – Tu mamy sytuację, w której ciężko się spodziewać, że w kolejnym roku będzie lepiej – stwierdził. – Mam wrażenie, że niekoniecznie nas na to jest po prostu stać. Musielibyśmy zapłacić za to wielkim deficytem, większymi zobowiązaniami – powiedział Buda, komentując wprowadzenie tarczy. – Jakakolwiek tarcza w zakresie prądu dla szerokiego grona przedsiębiorców – to są dziesiątki, jeśli nie setki miliardów zł – zaznaczył.

Szef resortu rozwoju i technologii stwierdził, że na sytuację przedsiębiorców największy wpływ ma Komisja Europejska. –Najważniejsze są działania po stronie KE. Ona ma instrumenty, (…) które może uruchomić – powiedział. – Prawdopodobnie tam te propozycje, już konkretne, się pojawią – dodał minister, odnosząc się do planowanego wystąpienia przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

Opracowała Maria Andrzejewska

Moskwa: Wdrożyliśmy dodatek osłonowy, dodatek węglowy i ochronę taryfową na gaz