Kamrat: Węgiel pozostanie filarem suwerenności energetycznej

19 września 2018, 12:15 Energetyka

Prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej mówił o napięciu między doktryną energetyczną a suwerennością energetyczną.

Fot. BiznesAlert.pl

– Przez najbliższe kilkanaście lat, czy chcemy czy nie, paliwem strategicznym dla sektora energii w Polsce będą węgiel kamienny i brunatny, a ich rola będzie malała – powiedział naukowiec. Jego zdaniem w przyszłości węgiel ma dopełniać miks energetyczny opierający się na atomie, gazie i odnawialnych źródłach energii. – Udział węgla spadnie do 50 procent w 2050 roku – ocenił. Węgiel ma być fundamentem suwerenności energetycznej.

– W stulecie niepodległości warto przypomnieć entuzjazm budowniczych Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni – powiedział Kamrat. Jego zdaniem Polska powinna obecnie budować nowoczesną gospodarkę zgodnie z hasłem Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo Rozwój. – Polityka energetyczna powinna być dalekowzroczna – zastrzegł.

Jego zdaniem w przyszłości nie będzie dominującej technologii energetycznej przez co należy dywersyfikować paliwa, gromadzić zapasy. Natomiast regulacje powinny zagwarantować swobodne wykorzystanie zasobów w energetyce bez pomocy z zewnątrz, co zdecyduje o suwerenności energetycznej Polski.